TRIBULUS MACROPTERUS Boiss. – kotvičník

Syn.: Tribulus alatus var. monodii Maire, Tribulus alatus var. saharae A. Chev., Tribulus alatus var. vespertilio Maire, Tribulus ehrenbergii Asch., Tribulus longipetalus var. macropterus (Boiss.) Zohary, Tribulus longipetalus subsp. macropterus (Boiss.) Maire ex Ozenda et Quézel, Tribulus pentandrus var. macropterus (Boiss.) P. Singh et V. Singh, Tribulus persicus Kralik
Česká jména: nadseda (Presl 1846, Sloboda 1852), kotvičník (Dostál 1950, Mareček 2001, Kubát 2002)
Čeleď: Zygophyllaceae R. Br. – kacibovité

Tribulus macropterus

Rozšíření: Druh pouštních oblastí severní Afriky, Arabského poloostrova a Střední Asie, areál se táhne od Mauritánie až po Pákistán. Na jihu Arabského poloostrova bývá ještě někdy rozlišována křovitá varieta Tribulus macropterus var. arabicus – jindy je tento taxon klasifikován jako samostatný druh Tribulus arabicus.

Ekologie: Roste v aridních a semiaridních oblastech, v pouštní a polopouštní křovinaté vegetaci. Kvete od února do května.

Tribulus macropterus

Popis: Jednoletá až dvouletá bylina s lodyhou poléhavou, větvenou, chlupatou. Listy jsou sudozpeřené, se 4–6 páry lístků, které jsou přisedlé, podlouhle eliptické, 5–7 mm dlouhé, na bázi nesymetrické, na vrcholu špičaté nebo tupé; palisty jsou kopinaté. Květy vyrůstají jednotlivě z úžlabí listů, jsou stopkaté, dosahují 10–12 mm v průměru; kališní lístky jsou kopinaté, 5–6 mm dlouhé, špičaté, korunní lístky jsou obvejčité, asi 6 mm dlouhé a 3–4 mm široké, žluté. Plody jsou rozpadavé, merikarpia jsou chlupatá, s křídly 4–8 mm širokými, po okraji nepravidelně zubatými.

Poznámka: K rodu Tribulus je v současnosti řazeno 30 druhů (POWO 2023), všechny pocházejí z východní polokoule, některé z nich byly zavlečeny i na polokouli západní.

Tribulus macropterus
Tribulus macropterus
Tribulus macropterus

Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 2. 2023 (Omán, Wahiba Sands, Al Wasil).