Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Psittaciformes, Psittacidae
Česká jména: lori rudopáskový
Anglická jména: Red-collared lorikeet
Rozšíření: Severoaustralský endemit, vyskytuje se v oblasti sahající od regionu Kimberley na severu Západní Austrálie přes sever Severního teritoria až po Carpentarský záliv.
Způsob života: Obývá širokou škálu biotopů, tropický les, křovinaté porosty, vnitrozemské mokřady, plantáže a městské oblasti, od nížin až do nadmořské výšky okolo 700 m.
Je velmi společenský. Během dne se krmí v hlučných skupinkách. Živí se pylem, nektarem, šťávou z ovoce a drobnými semeny. Nepohrdne ani hmyzem.
Je monogamní, páry spolu zůstávají po celý život. Hnízdí ve stromové dutině. Hnízdo připravují oba partneři, samice snáší 2–3 vejce, která sama zahřívá po dobu 23–26 dní. Samec přináší partnerce potravu a hlídá území. Mláďata krmí oba rodiče. Potomci opouštějí hnízdo dva měsíce po vylíhnutí, osamostatňují se po dalších 2–3 týdnech a zapojují se do potulných hejn.
Popis: Pestře zbarvený papoušek dosahující délky 26–28 cm a hmotnosti 103–140 g. Oba dospělí jsou podobně zbarvení. Hlava je modrá až modrofialová. Zobák je červený. Duhovka oka je tmavě oranžová. Hrdlo a strana šíje jsou načernalé. Krční límec a hruď jsou oranžové. Břicho je tmavě zelené až téměř černé. Plášť a ocas jsou zelené. Spodní část křídel je oranžová. Na spodní části ocasu, v podocasí a na stehnech převládá žluté opeření. Nohy jsou šedé.
Ohrožení a ochrana: Lori rudopáskový je uveden v Červeném seznamu IUCN (2024) jako druh méně dotčený (LC). S tímto pěkným papouškem se čile obchoduje, je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Fotografováno dne 27. a 29. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Nitmiluk National Park, okolí Edith Falls a Manbulloo Homestead Caravan Park).