Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Turdidae
Česká jména: drozd zpěvný, drozd obecný
Anglická jména: Song thrush
Rozšíření: Žije v celé Evropě, Asií jeho areál prochází přes Blízký východ a jižní Sibiř až po jezero Bajkal. Na tomto rozsáhlém území se rozlišují čtyři poddruhy, u nás žije poddruh nominátní. Populace severní a východní Evropy jsou tažné, jižní a západní Evropy jsou stálé.
Způsob života: Obývá okraje lesů, paseky, břehové porosty, zahrady a parky. Naše populace odlétá v říjnu do Středozemí, někteří jedinci zimují. Vrací se v březnu.
Živí se hmyzem, žížalami, zelenými částmi rostlin, na podzim také bobulemi a semeny. Při pojídání plžů rozbijí tvrdou ulitu úderem o kámen.
Hnízdí dvakrát ročně od dubna do července v keřích, na stromech, v živém plotě, v břečťanu, obvykle nízko nad zemí. Miskovité hnízdo z větviček, stébel, kořínků a mechu vymazává směsí bláta, ztrouchnivělého dřeva a slin. Samice snáší 4–6 vajec, která jsou zahřívána po dobu 13–14 dní. Mláďata 14–15 dnů po vylíhnutí, ještě neschopná letu, vyskakují z hnízda, schovávají se na zemi a rodiče za nimi přilétají s potravou ještě další 2–3 týdny.
Dožívá se asi 5 let.
Popis: Tento středně velký hnědý drozd dosahuje délky 22–24 cm, rozpětí křídel 35–37 cm a hmotnosti 70–90 g. Obě pohlaví si jsou podobná. Na tvářích je kresba, okolo tmavého oka je světlý kroužek, přes oko je nevýrazný proužek. Mírně zahnutý zobák je hnědavý. Svrchní část těla a křídel je hnědá. Hrdlo, hruď a boky jsou bělavé, bohatě poseté černohnědými skvrnkami ve tvaru obráceného písmena V. Spodní část břicha je bílá bez skvrnek. Spodní krovky křídel jsou žlutohnědé. Nohy jsou narůžovělé.
Fotografováno ve dnech 16. 5. 2019, 23. 4., 10. a 11. 5. 2020 (Česko, Čechy, Úvaly).