Syn.: Arnopogon asper (L.) Willd., nom. illeg., Arnopogon capensis (Jacq.) Willd., nom. illeg., Arnopogon picroides (L.) Willd., Daumailia spinulosa Arènes, Tragopogon aculeatus Moench, nom. illeg., Tragopogon asper L., Tragopogon capensis Jacq., Tragopogon picridoides (L.) Willd., Tragopogon picroides L., Tragopogon sonchifolius Salisb., nom. illeg., Urospermum asperum (L.) DC., Urospermum capense (Jacq.) Spreng.
Česká jména: klepucha (Presl 1846, Mareček 2001)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Rozšíření: Pochází ze Středozemí, vyskytuje se v dosti velkém areálu od Portugalska až po Bulharsko, od Maroka po Egypt, v Asii od Turecka po Sinajský poloostrov a také v Zakavkazí. Pravděpodobně nepůvodní je na Madeiře a Kanárských ostrovech. Druhotný výskyt byl ohlášen z Rakouska, Azor i americké Kalifornie.
Ekologie: Roste především na úhorech, v suchých trávnících a v ruderální vegetaci.
Popis: Jednoletá bylina; lodyhy jsou (5–)10–70 cm vysoké, jednoduché nebo větvené, štětinaté. Listy jsou střídavé, dolní obvejčité, zubaté nebo lyrovitě peřenodílné, 4–14 cm dlouhé a 1–5 cm široké, horní přisedlé, objímavé, kopinaté, většinou zubaté. Úbory jsou dlouze stopkaté; zákrov je 1,5–2,7 cm dlouhý, dlouze štětinatě chlupatý, zákrovních listenů je obvykle 8, kopinatých, 1,3–2,2 cm dlouhých; všechny květy jsou oboupohlavné, s žlutou ligulou 7–9 mm dlouhou. Plody jsou nažky 4–5 mm dlouhé, zploštělé, s 4–6 hrbolkatými žebry, prodloužené v 8–12 mm dlouhý zobánek; chmýr je 9–13 mm dlouhý, péřitý, čistě bílý.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 15. 5. 2017 (Španělsko, Andalusie, El Torcal).