Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Charadriiformes, Charadriidae
Syn.: Vanellus novaehollandiae Stephens, 1819; Vanellus novahollandiae Stephens, 1819
Česká jména: čejka australská jižní
Anglická jména: Masked lapwing, Spurwinged plover
Rozšíření: Tento poddruh čejky australské (Vanellus miles) se vyskytuje v jihovýchodní Austrálii a na Tasmánii. Ve třicátých letech 20. století byl zavlečen na jih Nového Zélandu, odkud se rozšířil po obou hlavních ostrovech. Na Nové Kaledonii a Fidži bývá příležitostným tulákem.
Způsob života: Obývá otevřená stanoviště, vnitrozemské mokřady, stálé a sezónní bažiny a jezera, vlhké pastviny, plantáže a městské parky.
Je plachý a ostražitý. Krmí se sám, v párech nebo v malých skupinách. Živí se hmyzem, jeho larvami a jinými bezobratlými. Pojídá semena a výhonky.
Hnízdění, velikost snůšky, inkubace a výchova mláďat byly popsány u nominátního poddruhu.
Popis: Tento poddruh je větší než nominátní poddruh, dosahuje délky 35–38 cm, rozpětí křídel 75–85 cm a hmotnosti 290–400 g. Vrchní část hlavy je černá a zasahuje až do příuší a dozadu na šíji, odtud se táhne černý pruh po krku až ke křídlům. Holá žlutá kůže pokrývající čelo na tvářích přechází v přívěsky, které stékají po obou stranách zobáku. Kolem oka je žlutý oční kroužek, duhovka oka je žlutá. Zobák je žlutý se světle šedou špičkou. Svrchní část těla a křídla jsou olivově hnědé. U křídel jsou načernalé letky. Spodina a záď jsou bílé. Na ocase jsou bílé špičky. Nohy jsou narůžovělé.
Fotografováno ve dnech 7. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Kangaroo Island, Emu Bay) a 15. 11. 2023 (New South Wales, Sydney, Royal Botanic Garden).