Vanellus vanellus (Linnaeus, 1758); čejka chocholatá

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Charadriiformes, Charadriidae
Syn.: Tringa vanellus Linnaeus, 1758
Česká jména: čejka chocholatá, čejka obecná
Anglická jména: Northern lapwing

Vanellus vanellus, čejka chocholatá
Vanellus vanellus, čejka chocholatá

Rozšíření: Monotypický druh, jehož areál se nachází v Evropě a ve střední a východní Asii – od Velké Británie, Francie a Portugalska přes střední Evropu, západní Rusko, Turecko a Kazachstán až po jižní a východní Sibiř, Mongolsko a severní Čínu. Většina severně hnízdících populací je tažná, zimuje v západní Evropě, na ostrovech ve východním Atlantiku a ve Středozemí, dále v Asii až po severní Indii, jihovýchodní Čínu, Korejský poloostrov a jižní Japonsko.

Způsob života: Obývá vlhké travní biomy, vlhké louky, pastviny, místy holé půdy u vodních zdrojů, vřesoviště a mokřady.
Potravu hledá na zemi na vlhkých pastvinách, strništích, zoraných polích, březích řek a jezer, na slaných močálech, odvodňovacích příkopech, v ústí řek. Živí se hmyzem a jeho larvami, pavoukovci, žížalami, měkkýši i malými rybkami a obojživelníky. Pojídá také semena a zelené části rostlin.
Na hnízdiště se vrací často koncem února, hnízdění začíná zásnubními lety. Hnízdí v osamělých párech na pastvinách a na polích. Hnízdo je nezřetelná jamka na zemi, někdy na vyvýšeném místě v trávě nebo v mokřadu, vystlaná stébly trávy. Samice obvykle snáší jednou za sezónu 3–4 vejce, která inkubují oba partneři po dobu 23–26 dní. Samice tráví více času inkubací a péčí o potomstvo, zatímco samec obvykle hnízdo brání. Mláďata jsou plně vyvinutá a po vylíhnutí opouštějí hnízdo a přesouvají se na místo, kde se mohou sama živit. Rodiče je střeží. Po pěti týdnech jsou vzletná a rodiny se shlukují v hejna. Podzimní migrace začíná v září.
Predátory vajec jsou vrány, krkavci, rackové, také lišky a lasice. Pohlavně dospívá ve věku jednoho roku. Dožívá se přibližně 10 let.

Popis: Středně velký bahňák s chocholkou, dosahuje délky 28–32, rozpětí křídel 70–76 cm a hmotnosti 150–330 g. Svrchní strana těla, křídla, konec ocasu, brada, hrdlo a vole jsou černé s kovovým zelenofialovým leskem. Na černě zbarveném temeni je nápadně dlouhá chocholka. Pod okem je vodorovný černý pruh. Poměrně úzký zobák je načernalý. Zaoblená křídla jsou svrchu černá, zespodu jsou černá a bílá. Spodní část těla, boky, šíje, líce a kostřec jsou bílé. Spodní ocasní krovky jsou oranžové. Nohy jsou narůžovělé.
U samice je patrná bíle skvrnitá hrudní páska a kratší chocholka. U mladých jedinců je chocholka hnědá a kratší, jejich celkové opeření je matnější než u dospělých.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2017) považuje čejku chocholatou za druh téměř ohrožený (NT). Současnými hrozbami jsou ztráty vhodných stanovišť pro hnízdění, jejich zarůstání křovinami, odvodňování mokřadů, měnícími se postupy hospodaření, jarní orba, predace hnízd původními a zavlečenými predátory. Druh je loven v Íránu, ve Francii, Řecku, Itálii a ve Španělsku.

Vanellus vanellus, čejka chocholatá
Vanellus vanellus, čejka chocholatá
Vanellus vanellus, čejka chocholatá

Fotografováno dne 28. a 29. 5. 2023 (Česko, Čechy, Stupice).