Vombatus ursinus (Shaw, 1800); vombat obecný

Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Diprotodontia, Vombatidae
Syn.: Didelphis ursina Shaw, 1800; Phascolomys ursinus (Shaw, 1800); Phascolomys vombatus Leach, 1815
Česká jména: vombat obecný, vombat medvědovitý, vombat severní, vombat tasmánský
Anglická jména: Bare-nosed wombat, Coarse-haired wombat, Common wombat, Flinders island wombat, Forest wombat, Nacktnasenwombat, Naked-nosed wombat, Bass strait wombat, Tasmanian wombat

Vombatus ursinus, vombat obecný
Vombatus ursinus, vombat obecný

Rozšíření: Australský endemit, jehož areál se táhne od jihovýchodu Queenslandu po jihovýchod Jižní Austrálie na pevnině, dále se vyskytuje na ostrovech Flinders Island a na Tasmánii.

Způsob života: Obývá zalesněné oblasti mírného pásu s vhodnými podmínkami pro norování, sklerofytní lesy, kopcovité pobřežní křoviny a horská vřesoviště, v pásmu od hladiny moře do nadmořské výšky okolo 1800 m.
Noční živočich, nory opouští v pozdních odpoledních a nočních hodinách. Během chladnějšího období se vyhřívá na slunci. Při shánění potravy může cestovat i několik kilometrů, ale obvykle navštěvuje stejná místa. Nízká metabolická aktivita a velký trávicí trakt mu umožňují využívat oblasti s nekvalitní vegetací. Pojídá trávy rodu Poa, Themeda, Stipa, Danthonia, byliny rodu Carex, Juncus, mechorosty, hlízy, okusuje větvičky, kořeny a kůru.
Je samotář, ale domovské areály se mohou překrývat. Předníma nohama si vyhrabává spleť prostorných chodeb, pomocí zadních končetin posunuje hlínu dozadu. Může mít více odpočinkových komůrek, ve kterých si staví hnízda z trávy, listů a klacíků. Aby šetřil energií, denně spí v noře až 16 hodin.
Komunikuje prostřednictvím pachových značek, vokalizací, agresivními projevy a značkami na kládách a větvích. Řídí se hlavně sluchem a čichem.
Je to polygynní druh. Před pářením samec pronásleduje samici v kruzích, dokud samice nezpomalí natolik, aby ji dohnal. Samice po 33–35 dnech březosti rodí jediného potomka. Porody jsou každé dva roky. Mládě žije ve vaku asi 6 měsíců, matka jej kojí po dobu 12–15 měsíců. Po 18–20 měsících se osamostatňuje. Pohlavně dospívá ve dvou letech; v přírodě žije pouze 10–15 let, v zajetí se nejdéle dožil 30 let.
Mezi přirozené predátory patří ďábel medvědovitý (Sarcophilus harrisii), orel klínoocasý (Aquila audax), dingo (Canis lupus dingo) a lidé.

Popis: Vačnatec s podsaditým tělem, silným krkem a širokou kulatou hlavou, dosahuje délky 70–120 cm a hmotnosti 25–40 kg. Zbarvení husté a hrubé srsti je variabilní, šedohnědé, načernalé, skvrnitě šedé nebo žlutohnědé. Ocas je krátký, měří pouze 2–3 cm. Oči jsou poměrně malé. Tmavý nos je hladký, bez srsti. Dorůstající řezáky slouží k prořezávání překážek při norování. Uši jsou malé se zakulacenými boltci. Končetiny jsou krátké, se silnými zploštělými drápy. U samice otvor dobře vyvinutého vaku směřuje dozadu, aby se při kopání neplnil hlínou.

Vombatus ursinus, vombat obecný
Vombatus ursinus, vombat obecný
Vombatus ursinus, vombat obecný
Vombatus ursinus, vombat obecný
Vombatus ursinus, vombat obecný
Vombatus ursinus, vombat obecný
Vombatus ursinus, vombat obecný
Vombatus ursinus, vombat obecný

Fotografováno ve dnech 30. 11., 1. 12. a 4. 12. 2023 (Austrálie, Tasmania, Cradle Mountain-Lake St Clair National Park, Ronny Creek a Mount William National Park, Eddystone Point).