Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Diprotodontia, Macropodidae
Syn.: Kangurus bicolor (Desmarest, 1804)
Česká jména: klokan bažinný, klokan černoocasý
Anglická jména: Swamp wallaby, Black wallaby
Rozšíření: Východoaustralský druh, jeho areál se táhne od Yorského poloostrova na severu Queenslandu přes východní Nový Jižní Wales a Victorii až po jihovýchodní okraj Jižní Austrálie.
Způsob života: Obývá lesy s hustou vegetací, vřesoviště a křovinaté porosty, od hladiny moře stoupá do nadmořské výšky okolo 1800 m.
Je samotářský, s jinými klokany se setkává pouze na pastvě. Je přísně býložravý. Pojídá měkké rostliny, pupeny, kapradiny, listy a trávu. Okusuje kůru a výhonky, které mohou být pro jiné druhy zvířat jedovaté. Poskakuje na zadních nohách, zatímco hlavu drží blízko země. Přední končetiny používá k pohybu po všech čtyřech a k manipulaci s jídlem.
Samice je schopná rozmnožování po celý rok, páří se během posledních několika dnů březosti. Po 33–38 dnech březosti rodí jedno mládě vážící méně než jeden gram. Novorozené holé, slepé, zcela nevyvinuté klokaní mládě se přichytí k matčině srsti a šplhá za pomoci svého čichu a hmatu k jejímu vaku, kde se přisaje na mléčnou bradavku. Sání novorozence dočasně zastaví vývoj embrya. Malý klokánek stráví 8–9 měsíců v matčině vaku. Po opuštění kapsy embryo obnoví vývoj a narodí se po 33–38 dnech. Pohlavně dospívá ve věku 15–18 měsíců, ve volné přírodě se dožívá až 15 let.
Popis: Středně velký vačnatec, dosahuje délky 67–85 cm, délky ocasu 65–87 cm a hmotnosti 10–22 kg. Zbarvení je tmavě hnědé, s mnohem tmavším nebo černým obličejem, končetinami a ocasem. Břicho je rezavohnědé. Na hlavě může být světle nažloutlý lícní pruh, který začíná u rtu a pokračuje směrem k uchu. Samice má vak, v němž se nacházejí čtyři bradavky. U předních končetin, které jsou výrazně menší než zadní, je pět prstů. Samice jsou menšího vzrůstu.
Fotografováno ve dnech 1., 2. a 20. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park; Jervis Bay Territory, Booderee National Park).