Zanda funerea (Shaw, 1794); kakadu černý

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Psittaciformes, Cacatuidae
Syn.: Calyptorhynchus funereus (Shaw, 1794); Psittacus funereus Shaw, 1794
Česká jména: kakadu černý
Anglická jména: Yellow-tailed black cockatoo, Yellow-tailed black-cockatoo

Zanda funerea, kakadu černý
Zanda funerea, kakadu černý

Rozšíření: Australský endemit, jehož areál se nachází při jihovýchodním a východním pobřeží tohoto kontinentu a na Tasmánii. Nominátní poddruh, který je zachycen na našich fotografiích, žije podél pobřeží ve Victorii, v Novém Jižním Walesu a Queenslandu. Poddruh Zanda funerea subsp. xanthanota se nachází na Tasmánii a na ostrovech v Bassově průlivu. Poddruh Zanda funerea subsp. whiteae se vyskytuje na jihu kontinentu, včetně ostrova Kangaroo Island.

Způsob života: Obývá širokou škálu biotopů, vlhké horské lesy, městské zahrady, příměstské parky, pobřežní vřesoviště a křoviny, v kterých dominují dřeviny rodu Banksia. Živí se semeny stromů, převážně banksií, blahovičníků, přesličníků a kapinic. Nepohrdne ani hmyzem, upřednostňuje zejména dřevožravé larvy.
Obvykle žije v párech, rodinných skupinách nebo malých hejnech. V denních vedrech se ukrývá v hustém listí velkých stromů.
V období rozmnožování preferuje zalesněné oblasti s dutinami ve stromech. V přirozené stromové dutině oba dospělí staví hnízdo vystlané dřevěnými hoblinami. Samice snáší 1–2 vejce, která sama inkubuje po dobu 29 dnů, samec ji přináší potravu. Altriciální mláďata krmí oba rodiče v hnízdě 10 týdnů. Po vylétnutí zůstávají v péči dospělých přibližně půl roku. Pohlavně dospívá ve 4–6 letech. V zajetí se dožívá až 50 let.

Popis: Velký hnědočerný papoušek dosahující délky 56–65 cm a hmotnost 700–900 g. Masivní zobák je tmavošedý. Peří v příuší je žluté. Duhovka oka je tmavě hnědá. Hnědočerné peří na krku a na spodní části těla je žlutavě lemováno. Černý ocas dlouhý 28–33 cm je zespodu žlutě zbarvený. Mohutné nohy jsou šedohnědé. Dospělá samice se vyznačuje rozsáhlejšími žlutými znaky v příuší, světle šedým očním kroužkem, bělavou horní čelistí a černými pruhy na ocasních perech. U samce je růžový oční kroužek a šedočerná horní čelist. Nezralí jedinci se podobají dospělým samicím s menšími lícními skvrnami.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2016) klasifikuje kakadua černého z hlediska ohrožení jako druh méně dotčený (LC). Je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES, je uveden v příloze II, která zahrnuje druhy, které by mohly být ohroženy vyhubením, pokud by obchod s nimi nebyl regulován.

Poznámka: Kakadu černý je nejčastěji chován ve své domovině. V evropských chovech je poměrně vzácný. Patří k náročnějším druhům papoušků a vyžaduje prostorné voliéry.

Zanda funerea, kakadu černý
Zanda funerea, kakadu černý
Zanda funerea, kakadu černý
Zanda funerea, kakadu černý

Fotografováno dne 21. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Beowa National Park).