Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Gerrhosauridae
Syn.: Gerrhosaurus laticaudatus Grandidier, 1869
Česká jména: ještěrkovec scinkovitý
Anglická jména: Western girdled lizard
Rozšíření: Endemit Madagaskaru s poněkud disjunktivním areálem, větší arela se nachází na severozápadě a západě ostrova, menší arela leží na jihovýchodním pobřeží země.
Způsob života: Přizpůsobivý druh, obývá původní suché tropické lesy, vyskytuje se v deštných lesích i na narušených stanovištích, včetně plantáží.
Je to denní živočich, pobývá v lesním bylinném patře mezi vegetací, kde vyhledává potravu. Je všežravý, živí se bezobratlými živočichy a zralým ovocem. Během dne se vyhřívá na kamenitých a skalnatých stanovištích, které mohou posloužit i jako úkryt. V případě nouze krátce plave a skryje se na nezbytnou dobu pod hladinu. Kožovité záhyby na bocích umožňují nafouknutí těla v okamžiku ohrožení. Zvětšením zastraší nepřítele nebo se zaklíní ve skalní štěrbině.
Páří se od října do ledna. Samice na chráněném místě – pod skálu, kůru nebo do vyhrabané jamky – položí 4–6 vajec, které pečlivě zahrne. Mláďata se líhnou po 90–110 dnech. Pohlavně dospívá okolo roku života. Dožívá se 7–9 let života.
Mezi predátory patří zejména hadi, např. užovka madagaskarská (Leioheterodon madagascariensis) a dravci, třeba ostříž jižní (Falco eleonorae).
Popis: Ještěrkovec scinkovitý dosahuje délky 33–48 cm. Tělo je zploštělé, mírně hranaté, na bocích, od krku k tříslům, je dobře vyvinutý kožní záhyb. Béžově až hnědě zbarvená hlava je štíhlá, směrem k nosu zúžená. Hřbet a boky jsou tmavě hnědé, žlutavě vzorované. Břišní část je světle žlutá. Po obou stranách hřbetu se táhne žlutý pruh, který začíná za hlavou, kde je nejširší, a pokračuje ke kořeni ocasu. Ocas je dlouhý, u kořene široký. Šupiny na těle jsou rozmístěny v pravidelně uspořádaných podélných i příčných řadách. V chovném období se hlava, hrdlo a šíje samců zbarvuje do červeno hněda.
Fotografováno ve dnech 4. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national Tsingy de Bemaraha) a 13. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national de l’Isalo).