Syn.: Franseria albicaulis Torr., Franseria dumosa A. Gray, Gaertneria dumosa (A. Gray) Kuntze
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Ambrosia dumosa
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na jihozápadě USA (Arizona, jižní Kalifornie, jižní Nevada, okres Washington v jihozápadním Utahu) a v severním Mexiku (Baja Norte, Sonora).
Ekologie: Velmi častý druh suchých kamenitých nebo písčitých plání, svahů a stolových hor v nadmořské výšce 100–1200 m. Je jedním z nejrozšířenějších druhů v pouštích Sonorské a Mohavské. V době sucha listy opadávají.
Ambrosia dumosa
Popis: Malý, velmi bohatě větvený, obvykle jednodomý keř, dorůstá výšky 10–40(–90) cm. Celá rostlina je hustě pokryta měkkými šedobílými chloupky. Listy jsou většinou střídavé, seskupené na krátkých větévkách, řapíky 0,2–0,8 cm dlouhé, čepele v obrysu obvejčité nebo eliptické, 1–3krát zpeřeně laločnaté, 1–2,5(–4) cm dlouhé a 0,8–1,5(–3) cm široké. Květenství tvoří jednopohlavné úbory sdružené do hroznů, vyrůstajících z paždí horních listů; horní část jsou početné úbory samčí, samičí úbory v dolní části jsou obvykle v paždí listenů; na některých rostlinách chybí buď úbory samčí, anebo samičí. Samčí úbory vyrůstají na stopkách asi 1 mm dlouhých, někdy jsou přisedlé, zákrov je mělce nálevkovitý, 3–5 mm široký, s 5–8 vejčitými cípy; žlutých květů je v úboru většinou 8–15. Zákrovní listeny samičích úborů srůstají do kompaktního vytrvalého ostnitého útvaru, který ukrývá 1–2 květy, jimž chybí koruna. Květy dozrávají do nepravých plodů, které jsou kulovité, při zrání zlatavé, purpurové až hnědé, mají průměr 3–5 mm, na povrchu jsou pokryté drobnými chloupky a rozptýlenými rovnými plochými ostny v počtu 12–35, dlouhými 2–4 mm; uvnitř skrývají nažky.
Využití: Ambrosia dumosa je dobrým krmivem pro koně a volně žijící zvířata.
Poznámka: Stejně jako u dalších druhů rodu Ambrosia může být větrem roznášený pyl vysoce alergenní.
Ambrosia dumosa
Ambrosia dumosa
Ambrosia dumosa
Ambrosia dumosa
Fotografováno dne 24. 8. 2014 (USA, Kalifornie, Panamint Valley).