Syn.: Astraeus hygrometricus f. decaryi (Pat.) Pat., Astraeus hygrometricus f. ferrugineus V. J. Staněk, Astraeus hygrometricus (Pers.) Morgan f. hygrometricus, Astraeus hygrometricus (Pers.) Morgan var. hygrometricus, Astraeus stellatus (Scop.) E. Fisch., Geastrum hygrometricum Pers., Geastrum hygrometricum var. anglicum Pers., Geastrum stellatus (Scop.) Wettst., Geastrum vulgaris Corda, Lycoperdon stellatus Scop. – hvězdák vlhkoměrný
Čeleď: Astraeaceae Zeller ex Jülich – hvězdákovité
Astraeus hygrometricus
Rozšíření: Evropa, Severní Amerika, byl nalezen i na několika místech v Austrálii.
Ekologie: Roste dosti hojně na vyhřátých místech v řídkých lesích, na jejich okrajích a na skalnatých stráních, zvláště pod borovicemi a duby. Dává přednost chudým substrátům, často se objevuje na písku (i na dunách), vyhýbá se půdám bohatým na vápník. Najdeme jej po celý rok, hlavní období růstu je červenec až listopad.
Popis: Plodnice mají průměr 1–5 cm, rozevřené až 9 cm. Vnější okrovka se rozpukává do 6–15 šedých až šedohnědých cípů, později zdobených sítí prasklin. Na středu je přisedlý kulovitý teřich s drsným až plstnatým povrchem a malým ústím na vrcholu. Cípy jsou silně hygroskopické, za sucha jsou svinuté kolem teřichu, za vlhka rozložené. Na změnu vlhkosti vždy znovu cípy reagují – při namočení se během několika minut úplně rozevřou. Výtrusný prach je hnědý, výtrusy jsou téměř kulovité, bradavičnaté, 7,5–11 µm.
Poznámka: Je nejedlý.
Astraeus hygrometricus
Astraeus hygrometricus
Astraeus hygrometricus
Fotografováno ve dnech 6. a 8. 4. 2008 (u Roztok).