Syn.: Auricularia persistens Sowerby, Corticium nyssae Berk. et M. A. Curtis, Phylacteria micheneri (Berk. et M. A. Curtis) Pat., Stereum ardoisiacum Lloyd, Stereum argentinum Speg., Stereum atrozonatum Speg., Stereum lilacinum var. vorticosum (Fr.) Quél., Stereum micheneri Berk. et M. A. Curtis, Stereum nipponicum Lloyd, Stereum pergameneum Speg., Stereum purpureum Pers., Stereum rugosiusculum Berk. et M. A. Curtis, Stereum vorticosum (Fr.) Fr., Terana nyssae (Berk. et M. A. Curtis) Kuntze, Thelephora purpurea (Pers.) Pers., Thelephora vorticosa Fr. – pevník purpurový
Čeleď: Cyphellaceae Lotsy – číšovcovité
Rozšíření: Vyskytuje se v celém mírném pásmu severní polokoule.
Ekologie: Roste po celý rok (ponejvíce však od podzimu do jara) na odumřelém dřevě a čerstvě poražených kmenech, také na pařezech listnáčů i jehličnanů. Napadá i ovocné stromy a keře, především švestky.
Popis: Plodnice je zpočátku rozlitá, někdy se zvlněným okrajem střechovitě odstávajícím až 2 cm, nebo polokloboukatá, většinou rostoucí ve skupinách nebo střechovitě nad sebou, zpravidla ve velkém množství. Klobouk má v průměru 2–4 cm, povrch je obvykle světlý, jemně štětinatý, soustředěně páskovaný, s bílými chloupky, okraje bývají zvlněné. Rouško je hladké až vrásčité, v mládí barvy sytě fialové, ve stáří fialově hnědé. Dužnina 0,1–0,25 cm tlustá je v čerstvém stavu tuhá a pružná. Výtrusný prach je bílý.
Záměny: Podobný je bránovitec hnědofialový (Trichaptum fuscoviolaceum), má rouško s hrubými ostny, vyrůstá na mrtvém dřevu jehličnanů.
Využití: Je nejedlý.
Poznámka: Způsobuje bílou hnilobu dřeva. Projevuje se jako významný parazit především na nejrůznějších ovocných dřevinách. Napadá jabloně, hrušky, švestky, broskvoně, rybíz a další listnaté stromy. Postižena může být pouze část stromu, ale i celý strom. Kmen napadené dřeviny se zbarvuje do hnědočervena a listy jsou stříbřitě lesklé. Napadené větve či stromy odumírají.
Fotografováno ve dnech 20. 1. 2008 a 1. 3. 2009 (Roztoky u Prahy) a 14. 11. 2008 (Ostrov nad Ohří).