Syn.: Hymenophallus togatus Kalchbr., Ithyphallus impudicus (L.) Fr., Morellus impudicus (Pers.) Baton, Phallus foetidus Sowerby, Phallus impudicus f. togatus (Kalchbr.) Quél., Phallus impudicus var. togatus (Kalchbr.) Costantin et L. M. Divour – hadovka zápašná
Čeleď: Phallaceae Corda – hadovkovité
Phallus impudicus
Rozšíření: Hadovka smrdutá je rozšířená skoro celosvětově, chybí v tropickém pásmu.
Ekologie: Vyrůstá hojně v červnu až září na nejrůznějších stanovištích – v listnatých, smíšených i jehličnatých lesech, v parcích, křovinách, u cest, i v zahradách. Má vysokou toleranci ke zhoršujícímu se prostředí, rozšiřuje se i za vymírající houby na antropicky ovlivněná stanoviště. Je považována za expanzivní druh.
Popis: Plodnice jsou v mládí kulovité nebo vejčité, o průměru až 6 cm, na spodu s bílými myceliovými provazci. Mají bělavou barvu, pach slabě ředkvový, pod kožovitým povrchem (okrovkou) je slizovitá vrstva. Později okrovka pukne a vznikne pochva se dvěma až třemi laloky. Z pochvy vyroste třeň 10–20 cm dlouhý, do 5 cm široký, válcovitý, porézní, uvnitř dutý, bílé barvy. Na třeni je náprstkovitý nebo zvonkovitý klobouk s voštinově žebernatým povrchem pokrytým zeleným slizem, který obsahuje výtrusy. Sliz silně páchne po mršině. Na vrcholu klobouku je malý bílý terčík. Ve stáří je klobouk už bez slizu a má bělavou barvu. Chuť je nevýrazná. Výtrusy jsou uvolňovány v raném stadiu vývoje plodnice, jsou nažloutlé, podlouhle elipsoidní, hladké, tlustostěnné. Rozšiřují je mouchy, které přitahuje pach, sliz s výtrusy se na ně nalepí.
Záměny: Podobná je také jedlá hadovka valčická (Phallus hadriani), která má vajíčko i pochvu růžové až fialové. Vyskytuje se zřídka v teplých oblastech na písčité půdě.
Hadovka smrdutá závojová (Phallus impudicus var. pseudoduplicatus) a síťovka dvojitá (Dictiophora duplicata) mají pod kloboukem zřetelný závoj.
Využití: Mladé, dosud ve vajíčku uzavřené plodnice jsou jedlé, nejčastěji se upravují v trojobalu.
Poznámka: Pro svůj tvar byla v minulosti tato houba zasvěcena bohyni plodnosti Ceres. Pastýři věřili, že hadovka smrdutá podporuje pohlavní pud, proto jí krmili dobytek. Hadovky měly (a v některých zemích dosud mají) pověst silného afrodiziaka. Vajíčkům se také říká „čertovo vejce“.
Phallus impudicusPhallus impudicus
Phallus impudicusPhallus impudicus
Fotografováno od 14. do 18. 6. 2008 (okolí Roztok).