Syn.: Sinopodophyllum hexandrum (Royle) T. S. Ying, Podophyllum emodii Wallich ex J. D. Hooker et Thomson, Podophyllum sikkimensis R. Chatterjee et Mukerjee
Čeleď: Berberidaceae Juss. – dřišťálovité
Rozšíření: Pochází z asijských hor od Íránu přes Afghánistán, Pákistán, severní Indii, Nepál, Bhútán po Čínu (Kan-su, Čching-chaj, Šan-si, S’-čchuan, Tibet, Jün-nan).
Ekologie: Roste ve vlhkých lesích, křovinách, ve vyšších nadmořských výškách i na pasekách a loukách. V horách stoupá až do nadmořské výšky 4 300 m.
Popis: Rostliny jsou vysoké až 50 cm, většinou však nižší. Na jaře v začátkem dubna vyrůstají z krátce plazivého oddenku jednotlivé listy a stonky nesoucí dva střídavé listy a na vrcholu stonku jeden květ. Květy jsou velké i přes 5 cm v průměru, bílé či růžové. Vykvétají otočené směrem vzhůru, což je odlišuje od zbývajících zástupců rodu. Květy vykvétají v době, kdy se rozvíjejí lity, což zvyšuje jejich ozdobnost. Listy jsou na dlouhých řapících, dlanitě 3–5sečné, jednotlivé díly jsou dále laločnaté. Plod je velká, až 10 cm dlouhá, červená vzácněji oranžová vejčitá či oválná bobule s mnoha semeny.
Ohrožení a ochrana: Tradiční čínská léčivá rostlina. Přírodní populace jsou ohrožené sběrem, a proto je v některých státech chráněný. Je na seznamu CITES.
Poznámka: Dužnina plodů je jedlá, semena jsou mírně jedovatá. Občas se pěstuje jako stínomilná trvalka na zahradách, vzácně zplaňuje.
Fotografováno ve dnech 11. 5. a 15. 10. 2004 (Čína, západní S’-čchuan).