CITES je oficiálně používaná zkratka pro Úmluvu o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin – Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora. Úmluva byla podepsána 3. března 1973 a vstoupila v platnost 1. 7. 1975. Česká republika přistoupila k této úmluvě 25. srpna 1992 ještě jako ČSFR. V platnost úmluva vstoupila 1. 1. 1993. Před vstupem do Evropské unie byla úmluva součástí zákona 114/1992 Sb. Po vstupu České republiky do EU se postupuje podle předpisů Evropského společenství, které do naší legislativy zavádí zákon č. 100/2004 Sb.
CITES
Úmluva upravuje a stanovuje pravidla mezinárodního obchodu s ohroženými druhy fauny a flóry, díky kterému vymírá velké množství volně žijících druhů. Je prováděna v jednotlivých členských zemích, kterých je v současnosti celkem 172, prostřednictvím k tomu zmocněných úřadů, tzv. výkonných, vědeckých a kontrolních orgánů.
V České republice je výkonným orgánem s vrcholnou působností Ministerstvo životního prostředí ČR a vědeckým orgánem CITES s celostátní působností Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a funkci kontrolního orgánu zastává Česká inspekce životního prostředí. Regionálními výkonnými orgány se staly po vstupu ČR do EU také krajské úřady, správy chráněných krajinných oblastí a správy národních parků.
Účelem úmluvy je kontrola a regulace mezinárodního obchodu s vybranými ohroženými druhy. Úmluva CITES v současné době zahrnuje asi 5000 druhů živočichů a 28 tisíc druhů rostlin celého světa. Úmluva má tři přílohy, do nichž jsou jednotlivé druhy zahrnuty podle ohrožení. Mezi druhy rostlin, které jsou v ČR zařazeny na seznam CITES, patří například brambořík nachový (Cyclamen purpurascens), sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) nebo celá čeleď vstavačovitých (Orchidaceae). Aktuální seznamy druhů z příloh I, II a III jsou k dispozici na oficiálních stránkách www.cites.org.
V praxi CITES funguje tak, že druhy chráněné úmluvou nemohou být převáženy přes hranice bez speciálního povolení („permitu“), které vydávají výkonné orgány obou zemí (tedy země vývozu i dovozu). V České republice také platí povinnost registrace držených nebo chovaných druhů, které jsou zařazeny do seznamů CITES. Tuto registraci provádějí krajské úřady, správy CHKO a NP – seznam povinně registrovaných druhů CITES můžeme nalézt ve vyhlášce č. 227/2004 Sb.

Následující seznam rostlin, na které se vztahuje ochrana CITES, obsahuje jen ty taxony, které jsou zastoupeny v Herbáři webu BOTANY.cz.

Aa maderoi
Acanthocereus tetragonus
Acianthera cogniauxiana
Adonis vernalis
Aerangis articulata
Aerangis citrata
Aerangis seegeri
Alluaudiopsis marnieriana
Aloe arborescens
Aloe debrana
Aloe descoingsii
Aloe dhufarensis
Aloe dichotoma
Aloe haworthioides
Aloe imalotensis
Aloe isaloensis
Aloe monticola
Aloe praetermissa
Aloe pulcherrima
Aloe steudneri
Aloe suzannae
Aloe viguieri
Amerorchis rotundifolia
Anacamptis coriophora
Anacamptis coriophora subsp. fragrans
Anacamptis laxiflora
Anacamptis morio
Anacamptis morio subsp. champagneuxii
Anacamptis morio subsp. longicornu
Anacamptis morio subsp. syriaca
Anacamptis palustris
Anacamptis palustris subsp. elegans
Anacamptis papilionacea
Anacamptis pyramidalis
Anacamptis sancta
Angraecum striatum
Angraecum viguieri
Araucaria araucana
Arnottia mauritiana
Arundina graminifolia
Austrocylindropuntia subulata
Bletia catenulata
Bletia purpurea
Bletilla formosana
Bletilla ochracea
Bletilla striata
Brachycereus nesioticus
Brassavola nodosa
Brassia verrucosa
Browningia candelaris
Bulbophyllum baileyi
Caladenia lyallii
Calanthe flava
Calanthe leuseri
Calanthe sylvatica
Calypso bulbosa
Camaridium meleagris
Campylocentrum micranthum
Carnegiea gigantea
Cattleya violacea
Cephalanthera damasonium
Cephalanthera epipactoides
Cephalanthera kurdica
Cephalanthera longifolia
Cephalanthera rubra
Chamorchis alpina
Chloraea magellanica
Cirrhopetalum lepidum
Codonorchis lessonii
Corallorhiza maculata
Corallorhiza mertensiana
Corallorhiza striata
Corallorhiza trifida
Corryocactus erectus
Corycium orobanchoides
Cumulopuntia boliviana
Cyathea spp. – všechny druhy
Cycas revoluta
Cyclamen coum
Cyclamen creticum
Cyclamen cyprium
Cyclamen fatrense
Cyclamen graecum
Cyclamen hederifolium
Cyclamen persicum
Cyclamen purpurascens
Cyclamen repandum
Cylindropuntia bigelovii
Cylindropuntia imbricata
Cylindropuntia ramosissima
Cylindropuntia whipplei
Cymbidium madidum
Cynorkis fastigiata
Cynorkis guttata
Cynorkis hologlossa
Cynorkis squamosa
Cypripedium acaule
Cypripedium calceolus
Cypripedium flavum
Cypripedium formosanum
Cypripedium guttatum
Cypripedium japonicum
Cypripedium macranthon
Cypripedium parviflorum
Cypripedium passerinum
Cypripedium smithii
Cypripedium tibeticum
Cypripedium yunnanense
Cypripedium wardii
Cyrtochilum aureum
Dactylorhiza baltica
Dactylorhiza bohemica
Dactylorhiza caucasica
Dactylorhiza cordigera
Dactylorhiza curvifolia
Dactylorhiza ericetorum
Dactylorhiza foliosa
Dactylorhiza fuchsii subsp. fuchsii
Dactylorhiza fuchsii subsp. soóana
Dactylorhiza fuchsii subsp. sudetica
Dactylorhiza incarnata
Dactylorhiza incarnata subsp. haematodes
Dactylorhiza incarnata subsp. serotina
Dactylorhiza insularis
Dactylorhiza lapponica
Dactylorhiza maculata
Dactylorhiza maculata subsp. elodes
Dactylorhiza maculata subsp. transsilvanica
Dactylorhiza majalis
Dactylorhiza majalis subsp. turfosa
Dactylorhiza ochroleuca
Dactylorhiza romana
Dactylorhiza sambucina
Dactylorhiza traunsteineri
Dactylorhiza traunsteineri subsp. carpatica
Dactylorhiza urvilleana
Dactylorhiza viridis
Dendrobium crumenatum
Dendrobium cunninghamii
Dendrobium hasseltii
Dendrobium nobile
Dendrobium smillieae
Dionaea muscipula
Disa ferruginea
Earina mucronata
Echinocactus grusonii
Echinocereus arizonicus
Echinocereus coccineus
Echinocereus rigidissimus
Echinopsis maximiliana
Elleanthus aurantiacus
Elleanthus capitatus
Encephalartos aemulans
Encephalartos altensteinii
Encephalartos caffer
Encephalartos friderici-guilielmi
Encephalartos horridus
Encephalartos latifrons
Encephalartos lebomboensis
Encephalartos lehmannii
Encephalartos longifolius
Encephalartos trispinosus
Encephalartos woodii
Encyclia cordigera
Encyclia mooreana
Epidendrum alsum
Epidendrum ciliare
Epidendrum criniferum
Epidendrum exasperatum
Epidendrum fimbriatum
Epidendrum horichii
Epidendrum ibaguense
Epidendrum montigenum
Epidendrum parkinsonianum
Epidendrum radicans
Epidendrum secundum
Epidendrum spathatum
Epidendrum trialatum
Epipactis albensis
Epipactis atrorubens
Epipactis atrorubens var. macedonica
Epipactis gigantea
Epipactis greuteri
Epipactis helleborine
Epipactis komoricensis
Epipactis leptochila
Epipactis microphylla
Epipactis muelleri
Epipactis palustris
Epipactis placentina
Epipactis pontica
Epipactis pseudopurpurata
Epipactis purpurata
Epipactis tallosii
Epipactis veratrifolia
Epipactis voethii
Epipogium aphyllum
Eria merapiensis
Eulophia livingstoneana
Eulophia ramosa
Euphorbia abyssinica
Euphorbia antiquorum
Euphorbia arbuscula
Euphorbia atropurpurea
Euphorbia balsamifera
Euphorbia bussei
Euphorbia canariensis
Euphorbia cedrorum
Euphorbia decaryi var. spirosticha
Euphorbia dendroides
Euphorbia enterophora
Euphorbia famatamboay
Euphorbia fiherenensis
Euphorbia hadramautica
Euphorbia handiensis
Euphorbia mainty
Euphorbia mammillaris
Euphorbia milii
Euphorbia officinarum var. beaumieriana
Euphorbia plagiantha
Euphorbia radians
Euphorbia resinifera
Euphorbia stenoclada
Euphorbia viguieri
Fernandezia crystallina
Fitzroya cupressoides
Fouquieria columnaris
Galanthus elwesii
Galanthus fosteri
Galanthus nivalis
Galanthus rizehensis
Galanthus woronowii
Galeola lindleyana
Galeola nudifolia
Galeottia burkei
Gastrochilus obliquus
Gastrodia cunninghamii
Gastrodia elata
Gavilea lutea
Gennaria diphylla
Goodyera oblongifolia
Goodyera repens
Guaiacum officinale
Guarianthe aurantiaca
Guarianthe skinneri
Gymnadenia conopsea
Gymnadenia conopsea subsp. montana
Gymnadenia frivaldii
Gymnadenia odoratissima
Habenaria tridactylites
Hammarbya paludosa
Hatiora salicornioides
Herminium monorchis
Himantoglossum adriaticum
Himantoglossum caprinum
Himantoglossum comperianum
Himantoglossum hircinum
Himantoglossum robertianum
Hydrastis canadensis
Hylocereus costaricensis
Hylocereus undatus
Jasminocereus thouarsii
Laelia lueddemannii
Lepanthes helleri
Lepanthes monteverdensis
Limodorum abortivum
Limodorum trabutianum
Liparis loeselii
Listera borealis
Listera convallarioides
Listera cordata
Listera ovata
Lockhartia amoena
Lycaste macrophylla
Lycaste virginalis
Macrozamia mountperriensis
Malaxis monophyllos
Malaxis seychellarum
Masdevallia amabilis
Masdevallia calura
Masdevallia floribunda
Masdevallia lata
Masdevallia pachyura
Masdevallia reichenbachiana
Maxillaria endresii
Maxillaria quelchii
Maxillariella sanguinea
Maxillariella variabilis
Mesadenella tonduzii
Microcoelia perrieri
Myrosmodes cochleare
Neotinea maculata
Neotinea tridentata
Neotinea ustulata
Neottia nidus-avis
Neottianthe cucullata
Nigritella corneliana
Nigritella lithopolitanica
Nigritella rhellicani
Nigritella rubra
Oeonia rosea
Ophrys alasiatica
Ophrys apifera
Ophrys attica
Ophrys bertolonii
Ophrys biscutella
Ophrys bombyliflora
Ophrys bornmuelleri
Ophrys elegans
Ophrys flavomarginata
Ophrys fusca
Ophrys holoserica
Ophrys holoserica subsp. apulica
Ophrys holoserica subsp. holubyana
Ophrys insectifera
Ophrys israelitica
Ophrys lutea
Ophrys mammosa
Ophrys omegaifera
Ophrys promontorii
Ophrys scolopax subsp. cornuta
Ophrys sicula
Ophrys sphegodes
Ophrys sphegodes subsp. atrata
Ophrys sphegodes subsp. passionis var. garganica
Ophrys speculum
Ophrys tenthredinifera
Ophrys umbilicata
Opuntia basilaris
Opuntia caracassana
Opuntia ficus-indica – kromě pěstovaných a zplanělých exemplářů
Opuntia galapageia
Opuntia polyacantha – kromě pěstovaných a zplanělých exemplářů
Orchis anatolica
Orchis anatolica subsp. troodi
Orchis anthropophora
Orchis canariensis
Orchis italica
Orchis mascula subsp. mascula
Orchis mascula subsp. signifera
Orchis militaris
Orchis olbiensis
Orchis pallens
Orchis pauciflora
Orchis provincialis
Orchis purpurea
Orchis quadripunctata
Orchis scopulorum
Orchis simia
Orchis spitzelii
Orchis spitzelii subsp. cazorlensis
Orthoceras strictum
Pachycereus pringlei
Pachypodium geayi
Pachypodium lamerei
Pachypodium rosulatum
Pereskia grandifolia
Phaius tankervilleae
Phalaenopsis parishii
Phalaenopsis stuartiana
Phloeophila pelecaniceps
Phragmipedium klotzschianum
Phragmipedium longifolium
Platanthera bifolia
Platanthera chlorantha
Platanthera dilatata
Platanthera hyperborea
Platanthera orbiculata
Platanthera stricta
Platystele compacta
Platystele oxyglossa
Pleurothallis bothros
Pleurothallis cardiothallis
Pleurothallis crocodiliceps
Pleurothallis eumecocaulon
Pleurothallis macrorhiza
Pleurothallis rowleei
Pleurothallis ruscifolia
Pleurothallis tonduzii
Podophyllum hexandrum
Prosthechea campylostalix
Prosthechea chacaoensis
Prosthechea cochleata
Prosthechea fragrans
Prosthechea ochracea
Prosthechea prismatocarpa
Pseudorchis albida
Pseudorchis albida subsp. tricuspis
Psychopsis papilio
Pterostylis banksii
Pterygodium alatum
Pterygodium catholicum
Rebutia heliosa subsp. teresae
Rebutia minor
Restrepia muscifera
Restrepiella ophiocephala
Rhipsalis baccifera
Sarracenia purpurea
Satyrium erectum
Selenicereus anthonyanus
Selenicereus testudo
Selenicereus wercklei
Serapias cordigera
Serapias levantina
Serapias lingua
Serapias parviflora
Serapias vomeracea
Sobralia dichotoma
Sobralia macrantha
Sobralia stenophylla
Spathoglottis plicata
Spiranthes aestivalis
Spiranthes romanzoffiana
Spiranthes spiralis
Stelis ciliaris
Stelis immersa
Stenocereus thurberi
Sternbergia colchiciflora.
Sternbergia lutea
Sternbergia sicula
Stetsonia coryne
Stichorkis disticha
Sulcorebutia heliosoides
Sulcorebutia pulchra var. longispina
Sulcorebutia roberto-vasquezii
Swietenia macrophylla
Thelymitra nervosa
Traunsteinera globosa
Traunsteinera sphaerica
Trichocentrum ascendens
Trichocereus macrogonus
Trichopilia suavis
Trichopilia tortilis
Trigonidium egertonianum
Trigonidium macranthum
Vanilla phalaenopsis
Wullschlaegelia aphylla
Zamia furfuracea
Zamia neurophyllidia
Zamia pumila
Zamia tuerckheimii