Syn.: Agaricus montanus Pers., Agaricus montanus Pers. var. montanus, Agaricus physaloides Bull., Deconica montana (Pers.) P. D. Orton, Deconica physaloides (Bull.) P. Karst., Psilocybe physaloides (Bull.) Quél.
Čeleď: Strophariaceae Singer et A. H. Sm. – límcovkovité
Rozšíření: Vyskytuje se téměř po celé Zemi, ve všech klimatických pásmech.
Ekologie: Vyrůstá v dubnu až říjnu dosti hojně v porostech mechů, na písčité půdě stepi a tundry, na chudých pastvinách a vřesovištích, je častější ve vyšších nadmořských výškách. Objevuje se často ve skupinách.
Popis: Klobouk má průměr 0,4–1,6 cm, je tupě kuželovitý až polokulovitý, později až plochý. Je hygrofánní – za vlhka lesklý, rýhovaný, červenohnědý až tmavě šedohnědý, za sucha matný, okrový až kožově hnědý. V mládí má na okraji zbytky vela. Lupeny jsou široké, střídané kratšími, široce zoubkem připojené až mírně sbíhavé na třeň, mají tmavě hnědou až červenohnědou barvu s bělavým vločkatým ostřím, ve stáří jsou až purpurově černé. Třeň je vysoký 1,5–2,5 cm, asi 1 mm tlustý, okrově hnědý, v dolní části červenohnědý, na bázi s bělavým myceliem, je lysý nebo s vláknitými zbytky vela. Vůně je jemná, kořeněná, chuť nevýrazná. Výtrusný prach je tmavě šedohnědý, výtrusy hladké, mají tvar eliptický až mandlový, velikost dost variabilní, mezi 7–11 × 4,5–7,0 μm.
Záměny: Je dosti charakteristická tmavým zbarvením klobouku i lupenů.
Poznámka: Je uváděna jako nejedlá nebo jedovatá. Tato lysohlávka neobsahuje halucinogenní látky psilocybin a psilocin.
Fotografováno ve dnech 29. 3. a 31. 3. 2009 (u Roztok).