Syn.: Lachnea austriaca (Beck) Sacc., Molliardiomyces coccineus Paden, Peziza austriaca Beck
Čeleď: Sarcoscyphaceae Le Gal ex Eckblad – ohnivcovité
Rozšíření: Celá eurosibiřská oblast, roste v teplejších lokacích.
Ekologie: Roste od listopadu do června (zpravidla však březen – duben) při okrajích lesů, v místech s velkým množstvím dřevitého odpadu z listnatých stromů, zejména na těch částech, které jsou již porůstány mechem.
Popis: Plodnice jsou miskovitého tvaru, až 10 cm široké, v mládí skoro kulovité, později rozložené. Vnitřek plodnice je nápadně červenooranžový, vnější část je plstnatá, narůžovělá. Hrana plodnice je dovnitř jemně zřasená. Plodnice rostou na krátkém třeni, který se směrem k substrátu zužuje. Houba je celkově robustní, masitá.
Záměny: Ohnivec šarlatový (Sarcoscypha coccinea) je teplomilnější, odlišitelný dle bílého zabarvení vnější pokožky. Často rostou pospolu a někteří autoři je řadí do jediného taxonu. Ohnivec jurský (S. jurana) je velmi podobný zbarvením, roste (většinou) pouze na lipovém dřevě a je velmi vzácný. Všechny tři jmenované druhy jsou odlišitelné mikroskopicky dle velikosti kapek na spórách. Ohnivec zimní (Microstoma protractum) je nejmenší, roste ve velkých skupinách a po většinu růstu je uzavřený, při dozrání a rozvinutí stěny jeho plodnic paprsčitě rozpukají a rozevírají se jako květ. Podobná je také mísenka oranžová (Aleuria aurantia), která má tenčí stěny a je oranžová z vnější i vnitřní strany – roste zejména v létě.
Využití: Nejedlá houba.
Poznámka: Ačkoliv je dosti vzácný, v červeném seznamu nefiguruje.
Fotografovali Martin Chochel, dne 20. 3. 2009 (Česko, Čechy, Klášterec nad Ohří, Lestkov); Věra Svobodová, dne 15. 1. 2023 (Čechy, Úholičky).