Česká jména: sluncovka kalifornská (Kubát 2002)
Slovenská jména: slncovka kalifornská (Goliašová et Šípošová 2002)
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité
Rozšíření: Západní státy USA (od kalifornského pobřeží po západní Texas) a severozápadní Mexiko. V rámci druhu se rozlišují dva poddruhy: E. c. subsp. californica a subsp. mexicana.
Do Evropy byl druh přivezen zřejmě na konci 19. století (Anglie), záhy se stal oblíbenou zahradní letničkou. Postupně se rozšířil do řady subtropických oblastí světa, kde začal zplaňovat (např. na jihu Jižní Ameriky zabírá velkou oblast od severu Argentiny až do severní Patagonie; několik zplanělých exemplářů bylo ale zdokumentováno třeba i na Slovensku). V některých oblastech (např. Kanárské ostrovy) má jeho šíření invazivní charakter.
Ekologie: Roste na suchých stráních a skalách, často také v pouštních oblastech, v pásmu od pobřeží až do výšky 2000 m n. m. U nás kvete od června do října, v subtropických oblastech už od února.
Popis: Jednoletá až vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 10–60 cm dlouhou, lysou, někdy až šedozeleně naběhlou. Listy jsou peřenodílné až peřenosečné, úkrojky čárkovité, špičaté nebo tupé. Květy jsou jednotlivé, stopkaté, poupata jsou vzpřímená, korunní lístky jsou 2–6 cm dlouhé, různobarevné, nejčastěji oranžově žluté, na bázi poněkud tmavší. Plodem je tobolka, 3–9 cm dlouhá.
Využití: Původní Američané používali sluncovku v léčitelství, užívala se jako sedativum, při bolesti zubů i jako dávidlo. U nás se v posledních letech začíná stále častěji objevovat v zahradách, kde se pěstuje jako dekorativní letnička, vzácně i zplaňuje.
Poznámka: Rod Eschscholzia zahrnuje zhruba 12 druhů, které se vyskytují na západě Severní Ameriky.
Fotografováno ve dnech 28. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, Levada dos Piornais) a 1. 4. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, severně od Arafo).