Syn.: Corchorus scandens Thunb., Kerria tetrapetala Siebold, Rhodotypos kerrioides Siebold et Zucc., Rhodotypos tetrapetala (Siebold) Makino, Rhodotypos tetrapetalus (Siebold) Makino
Česká jména: růžovec zákulovitý (Mareček 2001)
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se v Japonsku (Honšú), Koreji a východní Číně (od provincie Liao-ning na severu až po Če-ťiang na jihu). Byl zavlečen také na severovýchod USA a do jihovýchodní Kanady.
Ekologie: Ve své domovině roste na křovinatých a lesnatých svazích a v horských údolích, v nadmořských výškách od 100 do 800 m. V sekundárním areálu zplaňuje v okolí lidských sídel a zahrad, v lesních lemech a křovinách, na narušovaných stanovištích v příměstských oblastech. Kvete od dubna do června.
Popis: Opadavý keř, 50–200(–300) cm vysoký, bohatě větvený, s větvemi obloukovitě zahnutými, lysými, netrnitými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité, 4,5–10 cm dlouhé a 2–6,5 cm široké, na bázi klínovité nebo zaokrouhlené, na okraji dvojitě pilovité, na vrcholu zašpičatělé, řídce chlupaté; palisty jsou opadavé, čárkovité, 2–3,5 mm dlouhé, celokrajné. Květy jsou jednotlivé, terminální, stopkaté, dosahují 30–45 mm v průměru; listeny kalíšku jsou 4, čárkovité, 2,5–5 mm dlouhé; češule má v průměru 4–6 mm; kališní lístky jsou 4, odstálé, vejčité, 8–18 mm dlouhé, i v době plodu vytrvávající; korunní lístky jsou rovněž 4, vejčité až skoro okrouhlé, 17–22 mm dlouhé, bílé, krátce nehetnaté; tyčinek je 30–60, jsou kratší než korunní lístky, pestíky jsou 4. Souplodí je složeno z 1–4 kulovitých peckoviček dosahujících 6–9 mm v průměru, v době zralosti černých.
Využití: Vysazuje se v zahradách a parcích jako okrasná dřevina. Nachází uplatnění i ve východoasijské tradiční medicíně, avšak jeho plody jsou nejedlé, jedovaté (obsahují amygdalin).
Poznámka: Rod Rhodotypos je monotypický, zahrnuje jen tento jediný východoasijský druh.
Fotografováno dne 8. 7. 2017 (Česko, Morava, Arboretum Bílá Lhota).