Syn.: Actinidia callosa var. arguta (Siebold et Zucc.) Makino, Actinidia giraldii Diels, Actinidia japonica Nakai, Actinidia megalocarpa Nakai et Kitag., Actinidia platyphylla A. Gray ex Miq., Actinidia rufa var. arguta (Siebold et Zucc.) Dunn, Trochostigma arguta Siebold et Zucc.
Česká jména: aktinidie význačná (Mareček 1994)
Čeleď: Actinidiaceae Engler et Gilg
Rozšíření: Pochází z východní Asie. Poměrně rozsáhlý areál se táhne v kontinentální Číně od úpatí Himálaje po Mandžusko, zasahuje i do ruského Přímoří, proniká i na Tchaj-wan, Korejský poloostrov a do Japonska. Pěstuje se v mírném pásmu a subtropech po celém světě.
Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké horské lesy a křoviny podél potoků v nadmořských výškách od 700 až do 3600 m.
Popis: Statná opadavá dřevnatá liána; letorosty jsou lysé nebo řidčeji pýřité až plstnaté, starší větve jsou šedohnědé, lysé, bez zřetelných lenticel. Listy jsou střídavé; řapík je 3–6(–10) cm dlouhý, narůžovělý, někdy rezavě chlupatý, čepel je vejčitá až téměř okrouhlá, 6–12 cm dlouhá a 5–10 cm široká, oboustranně zelená, na líci lysá, na rubu často na žilkách pýřitá, na bázi zaokrouhlená až mělce srdčitá, řidčeji široce klínovitá, na okraji drobně ostře pilovitá, na vrcholu náhle zašpičatělá. Květenství je většinou úžlabní, s 1–7 květy, na stopce 0,7–1 cm dlouhé, vřeteno je hnědě plstnaté; květní stopky jsou 0,8–1,4 cm dlouhé; květy jsou obvykle funkčně jednopohlavné, 4–6četné, 1,2–2 cm v průměru; kališní lístky jsou volné, vejčité, 3,5–5 mm dlouhé, obvykle žláznaté, na okraji brvité; korunní lístky jsou rovněž volné, obvejčité, 7–9 mm dlouhé, žlutozelené nebo bělavé; tyčinky jsou početné; semeník je lahvicovitý, 6–7 mm dlouhý, lysý. Bobule jsou kulovité nebo krátce válcovité, 2–3 cm dlouhé, žlutozelené až načervenalé, lysé.
Využití: Plody jsou jedlé, sladkokyselé chuti, mají vysoký obsah vitaminu C; konzumují se převážně za syrova. Ve středoevropských podmínkách jsou rostliny mrazuvzdorné; aby úroda byla pravidelná, doporučuje se pěstovat alespoň dva jedince.
Fotografováno dne 9. 6. 2017 (Včelná, v kultuře).