Syn.: Hedera caucasica Carrière, Hedera helix var. colchica K. Koch, Hedera regneriana Hibberd, Hedera rhombifolia Rupr. ex Regel
Česká jména: břečťan kavkazský (Mareček 1996)
Čeleď: Araliaceae Juss. – aralkovité
Rozšíření: Druh západní části kavkazského předhůří (od ruského Tuapse po gruzínské Batumi, na východ zasahuje zhruba ke gruzínskému městu Surami) a severního Turecka.
Ekologie: Popíná se po skalách a stromech ve stinných lesích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1200 m. Kvete od září do října.
Popis: Statná liána se sterilními výhony tenkými, popínavými, šplhavými, fertilními výhony silnějšími, dosahujícími až 1 cm v průměru a juvenilními výhony žlutohnědě chlupatými. Listy jsou řapíkaté, na sterilních výhonech široce vejčité až kosníkovité, poměrně velké, dosahují délky až okolo 20 cm a 17 cm šířky, na bázi jsou srdčité, klínovité či až uťaté, většinou celokrajné nebo vzácněji pouze nevýrazně 3–5laločné, na vrcholu špičaté či zašpičatělé, na líci lysé, na rubu roztroušeně chlupaté, listy na fertilních výhonech jsou kopinaté až vejčité, někdy až kosníkovité či kosočtverečné. Květenstvím je 12–35květý okolík, květy jsou obvykle oboupohlavné; kališní lístky jsou vejčitě trojúhelníkovité, 1–1,5 mm dlouhé, špičaté, korunní lístky jsou podlouhle vejčité, 4–4,5 mm dlouhé, žlutozelené. Plody jsou ve zralosti černé, dosahují 10–13 mm v průměru.
Využití: Pěstuje se v zahradách a parcích jako okrasná popínavá rostlina, v kultuře se objevuje i celá řada kultivarů s listy výrazněji barevnými i odlišně tvarovanými.
Fotografováno dne 8. 7. 2017 (Česko, Arboretum Bílá Lhota).