Syn.: Blumea amethystina Hance, Blumea glomerata DC., nom. illeg., Blumea holosericea Dalzell et A. Gibson, nom. illeg., Blumea nodiflora Hook. f., Blumea purpurea DC., Blumea racemosa DC., Blumea spinellosa DC., Conyza fistulosa Roxb., Conyza glomerata Wall. ex Link, Conyza stachyoides Spreng. ex DC., Placus glomeratus (Wall. ex DC.) Kuntze, Placus nodiflorus (Hook. f.) Kuntze
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Druh jižní a jihovýchodní Asie, vyskytuje se v oblasti od Indie a Nepálu přes Barmu a Thajsko až po jižní Čínu, severní Vietnam a Tchaj-wan.
Ekologie: Roste v sušších lesích a lesních lemech, v křovinách i na travnatých stanovištích, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 2000 m.
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, 15–100 cm dlouhou, jednoduchou, chlupatou. Listy jsou střídavé, přisedlé, obkopinaté až obvejčité, 3–15 cm dlouhé a 0,5–5 cm široké, na bázi klínovité, po okraji zubaté, na vrcholu špičaté, po obou stranách chlupaté. Úbory jsou nahloučeny v přisedlých svazečcích, které se skládají do terminálního hroznu nebo laty; zákrovní listeny jsou seřazeny ve 4–5 řadách, jsou kopinaté až čárkovité, až 6 mm dlouhé, purpurově naběhlé, chlupaté; trubkovité květy jsou 4–5 mm dlouhé, žluté, okrajové květy jsou samičí, vnitřní oboupohlavné. Plodem je nažka s bílým chmýrem.
Poznámka: K rodu Blumea je v současnosti započítávána zhruba stovka druhů, jejichž domovem je Afrika, tropická Asie, Austrálie a tichomořské ostrovy, jeden druh se však vyskytuje i v tropech Ameriky (Blumea viscosa).
Fotografovala Věra Svobodová, dne 21. 2. 2018 (Barma, okolí Mandalaje).