Syn.: Caucanthus platanifolia (L.) Raf., Clompanus pyriformis Kuntze, Clompanus simplex (L.) Kuntze, Culhamia platanifolia Steud., Culhamia simplex (L.) Nakai, Culhamia triloba Raf., Firmiana chinensis Medik. ex Steud., Firmiana platanifolia (L. f.) Marsili, Hibiscus simplex L., Sterculia platanifolia L. f., Sterculia simplex (L.) Druce
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se v jižní a centrální části východní Číny, na Tchaj-wanu, na jihu Korejského poloostrova a v jižní polovině Japonska (zde je jeho původní rozšíření nejasné, je zde po staletí pěstován). Do Evropy byl přivezen v polovině 18. století, o něco později se dostal i do Severní Ameriky. Vysazoval se do pouliční zeleně, byl dobrou stínící dřevinou, avšak v některých oblastech začal i zplaňovat, rozšířil se především na jihovýchodě USA. Jeho šíření může mít dokonce až invazivní charakter.
Ekologie: Povětšině se lze setkat se stromy vysazenými v městské zeleni a v okolí lidských sídel, sekundárně se však objevuje i při okrajích cest, v křovinaté vegetaci a ve smíšených lesích.
Popis: Opadavý strom dosahující výšky až okolo 16 m, s borkou nazelenalou, hladkou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, dlanitě 3–5laločné, dorůstají 15–30 cm v průměru, na bázi jsou srdčité, jednotlivé laloky jsou trojúhelníkovité, na vrcholu zašpičatělé, po obou stranách lysé nebo jemně chlupaté. Květenství je terminální, latnaté, 20–50 cm dlouhé; květy jsou jednopohlavné, kalich je 7–9 mm dlouhý, skoro od báze dělený do podlouhlých a zahnutých cípů, korunní lístky chybí, androgynofor je z květu vyniklý, lysý. Plodem je nicí měchýřek, 6–11 cm dlouhý, kožovitý, puká ještě před dobou zralosti, semena jsou 2–4.
Poznámka: Rod Firmiana v současnosti zahrnuje asi 16 druhů, které se vyskytují v jižní a východní Asii.
Fotografovali Jan Šamánek, dne 29. 8. 2018 (Gruzie, výsadba v Tbilisi), a Alena Vydrová, dne 9. 9. 2019 (Itálie, Řím, Orto botanico).