BUNGEA TRIFIDA (Vahl) C. A. Mey.

Syn.: Bungea szovitsii Gand., Rhinanthus trifidus Vahl
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité

Bungea trifida

Rozšíření: Roste v Turecku zhruba od Ankary na východ, dále v Arménii a v severozápadní až západní části Íránu.

Ekologie: Provází travnaté a kamenité svahy, pastviny, na podloží vápenců i vyvřelin. Lokality leží v nadmořské výšce 950–2500 m.

Bungea trifida

Popis: Trsnatá vytrvalá bylina s dřevnatým oddenkem; přímé nebo vystoupavé lodyhy dorůstají výšky 6–23 cm, jsou nevětvené, pavučinatě chlupaté. Listy jsou vstřícné, přisedlé, trojklané, 2–4,5 cm dlouhé, jejich úkrojky jsou čárkovité, až 3,5 cm dlouhé. Květenství je hustý klas, květy vyrůstají jednotlivě v paždí listenů podobných listům; květní stopky jsou 1–3 mm dlouhé; kalich je asi 1 cm dlouhý, s krátkou trubkou a úzce zašpičatělými cípy 2,5–3 cm dlouhými; koruna je pyskatá, světle žlutá, její trubka je 2,5–2,5 cm dlouhá, cípy jsou 9–12 mm dlouhé, dolní pysk je delší než horní; tyčinky jsou 4; semeník srůstá ze 2 plodolistů. Plodem je vejcovitá tobolka 1,2–2 cm dlouhá, s dlouhým zobánkem.

Poznámka: Do rodu Bungea patří jen dva druhy; kromě zde představeného je to ještě Bungea vesiculifera, která pochází ze Střední Asie, kde roste od Turkmenistánu po Kazachstán a Kyrgyzstán.

Bungea trifida
Bungea trifida
Bungea trifida
Bungea trifida

Fotografovala Eva Rencová, dne 2. 6. 2013 (Turecko, Erzurum, průsmyk Ağzıaçık Geçidi).