Biologická klasifikace: Animalia, Amphibia, Caudata, Salamandridae
Syn.: Lacerta salamandra Linnaeus, 1758
Česká jména: mlok skvrnitý, mlok černožlutý
Anglická jména: Fire salamander
Rozšíření: Vyskytuje se v západní, střední a jižní Evropě, také v Malé Asii, Maroku a Alžírsku.
Způsob života: Mlok je noční živočich, ve dne vychází pouze za deště, kdy loví červy, žížaly, stonožky, pavouky, plže a hmyz. Vyhledává vlhká stanoviště v pahorkatinách a horách až do nadmořské výšky 1200 m, objevuje se v okolí čistých potůčků, na suťových kamenitých svazích s tlejícím dřevem, na půdě bohaté na rostlinné zbytky.
Na přelomu října a listopadu se jedinci ze širokého okolí slézají na určitá místa a zalézají hluboko do země a pohromadě přezimují. Koncem března se probouzejí. Samice v dubnu až květnu po dokončení vývoje vajíček klade asi 70 dobře vyvinutých larev do pomalu tekoucích potoků a studánek. Páření mloku se odehrává na podzim 10 měsíců předtím.
Popis: Zavalitý ocasatý obojživelník se širokou hlavou, zaokrouhleným čenichem, vystupujícíma tmavýma očima a nápadnými příušními žlázami měří až 25 cm včetně ocasu. Je leskle černý se žlutými, oranžovými nebo dokonce červenými skvrnami nebo pruhy. Podle zbarvení se v Evropě rozlišuje 12 poddruhů. U nás žije nepravidelně žlutě skvrnitá forma. Velké žlázy po stranách hlavy vylučují jedovatý výměšek, který může způsobit predátorům svalové křeče nebo potíže s dýcháním. Pohlavně dospívá asi v pátém roce života. V přírodě žije mlok asi 20 let.
Ohrožení a ochrana: V České republice je mlok skvrnitý dle vyhlášky 395/1992 Sb. silně ohroženým druhem. Vztahuje se na něj také Bernská konvence, podle níž je zařazen mezi přísně chráněné druhy.
Fotografováno dne 25. 4. 2008 (Česko, Čechy, poblíž Křivoklátu).