Syn.: Buglossoides arvensis subsp. gasparrinii (Heldr. ex Guss.) R. Fern., Buglossoides arvensis f. incrassata (Guss.) R. Fern., Buglossoides arvensis subsp. incrassata (Guss.) Kerguélen, Buglossoides gasparrinii (Heldr. ex Guss.) Pignatti, Lithospermum arvense subsp. gasparrinii (Heldr. ex Guss.) O. Bolòs et Vigo, Lithospermum arvense var. incrassatum (Guss.) Cincovic et Kojić, Lithospermum gasparrinii Heldr. ex Guss., Lithospermum incrassatum Guss., Rhytispermum incrassatum (Guss.) Rchb. f.
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité
Rozšíření: Původní areál se rozkládal ve Středozemí od Portugalska po Řecko (také v Bulharsku), od Maroka po Egypt a od Turecka po Izrael a Sinajský poloostrov. Sekundárně se druh rozšířil dále na sever do Německa a do ČR. V areálu lze rozeznat nejméně dva poddruhy (viz poznámka).
Ekologie: V oblastech původního výskytu roste především na suchých pastvinách. Na sekundárních lokalitách roste obvykle na úhorech, rumištích, na nádražích, ale i na polích.
Popis: Jednoletá bylina vysoká 3–10 cm; lodyhy jsou od báze větvené, vystoupavé až poléhavé. Listy jsou střídavé, čárkovité až úzce kopisťovité, 1,5–3 cm dlouhé a 0,2–0,4 cm široké, přitiskle štětinatě chlupaté, celokrajné, na vrcholu tupé. Květenství tvoří vijany; květní stopky (alespoň za plodu) ztlustlé; květní lůžko asymetrické; kalich je vytrvalý, odstále štětinaté chlupatý; koruna je modravá, vzácněji bílá, s krátkou trubkou a nálevkovitými cípy; tyčinek je 5, blizna je dvoulaločná. Plody jsou tvrdky 1,8–2,8 mm dlouhé.
Poznámka: Na našich snímcích je zachycena nominátní B. i. subsp. incrassata, která se vyznačuje válcovitými stopkami květů a plodů a většinou modrými korunami, v oblastech přirozeného výskytu dává přednost vápencům a vyšším nadmořským výškám. Tento typ byl v ČR zachycen na jižní Moravě ve Strážnici. Subsp. splitsgerberi má stopky kyjovité a koruny obvykle bílé, většinou roste v nižších polohách a vůči podkladu je indiferentní. V ČR je tento poddruh dosti hojný, zřejmě dokonce hojnější než velmi podobná, rovněž bíle kvetoucí kamejka rolní (Buglossoides arvensis), odlišitelná zejména delšími tenkými stopkami květů a plodů.
Fotografoval Ivo Konopásek, dne 14. 5. 2018 (Itálie, Sicílie, Parco delle Madonie, Piano Battaglia).