Syn.: Dipterocarpus costatus Buch.-Ham., Dipterocarpus incanus Roxb., Dipterocarpus philippinensis Foxw., Hopea conduplicata Buch.-Ham., Oleoxylon balsamifera Roxb., Oleoxylon balsamiferum Wall.
Čeleď: Dipterocarpaceae – dvojkřídláčovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, vyskytuje se v pásu od indického Západního Bengálska, Bangladéše a Andamanských ostrovů přes Barmu, Thajsko, Laos a Kambodžu až po jižní Vietnam.
Ekologie: Roste v tropických stálezelených a poloopadavých lesích, v nadmořských výškách zhruba od 100 do 700 m. Kvete od ledna do února.
Popis: Stálezelený strom dosahující výšky 25–40 m, s borkou šedou. Listy jsou střídavé, řapík je 2,5–4 cm dlouhý, čepel eliptická až vejčitá, 8–25 cm dlouhá a 5–15 cm široká, kožovitá, na bázi zaokrouhlená či klínovitá, celokrajná, na vrcholu špičatá až krátce zašpičatělá, s 11–15(–20) páry vedlejších žilek; palisty jsou opadavé, plstnaté. Květenství je axilární, vrcholičnaté, 3–7květé, květy jsou oboupohlavné, vonné, stopkaté, kalich je 5cípý, přičemž 2 cípy jsou delší a 3 kratší, korunních lístků je 5, jsou podlouhlé, bílé až nažloutlé; tyčinek je 30–33, čnělka je nitkovitá. Plodem je kulovitá nažka, 1,5–2,5 cm dlouhá, křídlatá, uzavřená ve dvou vytrvávajících kališních cípech, které připomínají křídla, ty jsou podlouhlé, 10–14 cm dlouhé.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2017) klasifikuje tento druh jako zranitelný (VU), největší ohrožení plyne ze ztráty původních stanovišť, lesy jsou mýceny a přetvářeny na zemědělsky využívané plochy.
Využití: Tento strom produkuje komerčně ceněné dřevo, které je středně tvrdé – obchodně bývá označováno jako keruing. Dřevo se používá pro stavebnictví, překližky i pro výrobu lodí. Pryskyřice se využívá k výrobě barev a laků. Dřevinu zná i tradiční jihoasijská medicína.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 4. 3. 2020 (Laos, Mekong, ostrovy Don Det a Don Khon).