CRUCIBULUM LAEVE (Huds.) Kambly – pohárovka obecná / pohárovček obyčajný

Syn.: Crucibulum vulgare Tul. et C. Tul., Cyathella laevis (Huds.) Brot., Cyathus crucibuliformis (Schaeff.) Hoffm., Cyathus crucibulum Pers., Nidularia crucibulum Fr., Nidularia laevis (Huds.) Huds., Peziza crucibuliformis Schaeff., Peziza lentifera Huds., Peziza levis Huds.
Čeleď: Nidulariaceae Dumort. – hnízdovkovité

Crucibulum laeve

Rozšíření a ekologie: Roste hojně ve shlucích na tlejícím dřevě a rostlinných zbytcích ve všech lesích i mimo les, nejčastěji od července do října.

Crucibulum laeve

Popis: Plodnice jsou nejprve téměř kulovité, pak válcovité nebo kuželovité, zašpičatělé k bázi a rozšiřující se k otvoru na vrcholu. Vrchol je v mládí překryt okrovým, sametově plstnatým a pomíjivým víčkem. Jsou tuhé a dlouho vytrvávají. Výšku mívají 3–7 mm a šířku 3–6 mm. Vnější povrch plodnic je hrubě drsný až jemně vrásčitý a bývá žlutohnědý až tmavě hnědý. Vnitřní povrch je hladký, světle šedý až nahnědlý a obsahuje v mládí peridioly. Ty jsou 1–2 mm široké a jsou diskovitě zploštělé, bílé až bledě okrové barvy. S pohárkem jsou peridioly spojeny tenkými provázkovitými vlákny. Za deště jsou peridioly vymršťovány ven. Výtrusy mají velikost 7.5–10 × 4–6 µm a jsou hladké, eliptického tvaru a jsou neamyloidní.

Crucibulum laeve

Záměny: Podobné číšenky mají jinak tvarované plodnice. U číšenky hrnečkové (Cyathus olla) jsou plodnice světle zbarvené, blána na povrchu uzavírající v mládi peridioly je bělavá a plodnice jsou na vrcholu výrazně rozšířené. Číšenka rýhovaná (Cyathus striatus) má vnější povrch tmavohnědě vláknitý a vnitřní povrch plodnic je výrazně rýhovaný.

Poznámka: Nekonzumuje se.

Crucibulum laeve
Crucibulum laeve

Fotografováno ve dnech 20. 1. 2008 (Česko, Roztoky u Prahy) a 14. 10. 2009 (Ostrov nad Ohří).