HYMENOCHAETE RUBIGINOSA (Dicks.) Lév. – kožovka rezavá / kožnačka hrdzavohnedá

Syn.: Auricularia ferruginea Bull., Helvella rubiginosa Dicks., Hymenochaete ferruginea (Bull.) Bres., Stereum ferrugineum (Bull.) Fr., Stereum rubiginosum Fr., Thelephora ferruginea (Bull.) Schumach.
Čeleď: Hymenochaetaceae Imazeki et Toki – kožovkovité
Hymenochaete rubiginosa

Hymenochaete rubiginosa

Rozšíření a ekologie: Roste hojně po celý rok na pařezech, ležících kmenech a větvích dubů a kaštanů, vzácně i jiných listnáčů.
Popis: Plodnice mohou být rozlité nebo polorozlité s odstávajícími kloboučky. Kloboučky jsou tenké, elastické, 10–50 mm široké, přirostlé bokem na dřevu a mají podobu stříšek. Jsou koncentricky zonální. Vnější povrch je tmavě červenohnědý, rezavě hnědý až tmavohnědý, sametový. Staré plodnice jsou až černé a hladké. Okraje plodnic jsou zvlněné, okrajová vnější zóna má v době růstu zlatožlutou barvu. Často rostou v řadách, kdy sousední klobouky srůstají. Hymenofor je hladký, v mládí oranžově hnědý, později se zbarví rezavě hnědě až tmavohnědě. Povrch hymenoforu je zvlněný. Výtrusy jsou 5–6 × 2,5–3,5 µm velké, hyalinní, eliptické, hladké.
Záměny: Na jedlích roste podobná kožovka purpurová (Hymenochaete cruenta) s červeným nebo červenohnědě zbarveným hymenoforem, na lísce nebo vrbě roste hnědě zbarvená kožovka tabáková (Hymenochaete tabacina). Druh lze zaměnit i za některé druhy pevníku (Stereum), ty ale obvykle nerostou v řadách.
Poznámka: Je nejedlá. Způsobuje bílou hnilobu dřeva.
Hymenochaete rubiginosa
Hymenochaete rubiginosa
Fotografováno dne 17. 2. 2008 (okolí Roztok u Prahy).