Leptotila verreauxi Bonaparte, 1855; holub samotářský

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Columbiformes, Columbidae
Česká jména: holub samotářský
Anglická jména: White-tipped dove

Leptotila verreauxi, holub samotářský
Leptotila verreauxi, holub samotářský

Rozšíření: Neotropický druh, jehož areál se táhne od Mexika přes Střední Ameriku a karibské ostrovy do Jižní Ameriky, kde se nachází na většině území, kromě And a Chile. V uvedené oblasti je rozlišováno 14 poddruhů. Na Tobagu žije poddruh Leptotila verreauxi subsp. tobagensis, který je zachycen na našich fotografiích.

Způsob života: Obývá tropické vlhké nížiny, křovinaté porosty, narušené tropické lesy, zemědělsky obdělávané oblasti, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2800 m. Vyhýbá se hustým lesům.
Živí se semeny, bobulemi, hmyzem a jeho larvami, které sbírá na zemi.
Žije jednotlivě nebo v párech. Hnízdo staví obě pohlaví z klacíků, stébel a kořínků v houští ve výšce 1–3 m. Samice snáší 2 vejce, která inkubují oba partneři po dobu 14 dnů. Mláďata, která krmí oba rodiče, 14 dnů od vylíhnutí vylétají z hnízda.

Popis: Středně velký holub dosahující délky 26–29 cm, rozpětí křídel 43–46 cm a hmotnosti 96–157 g. Oční kroužek je obvykle červený, ale u poddruhu Leptotila verreauxi subsp. tobagensis je modrý. Duhovka oka je žlutá. Zobák je černý. Čelo je světle šedé, líce a hrdlo jsou bělavé. U dospělých jedinců většiny poddruhů je zabarvení od temene k zátylku šedé. Hřbet a křídla jsou šedohnědá. Spodní strana křídel je načervenalá. Břicho je bělavě růžové, se šedým nebo žlutým zabarvením na hrudi. Spodní strana špičatého ocasu je bílá. Nohy jsou červené.

Poznámka: Jules Pierre Verreaux (1807–73), po němž byl druh pojmenován, byl francouzský botanik, ornitolog, profesionální sběratel a obchodník.

Leptotila verreauxi, holub samotářský
Leptotila verreauxi, holub samotářský
Leptotila verreauxi, holub samotářský
Leptotila verreauxi, holub samotářský

Fotografováno ve dnech 1. a 3. 2. 2022 (Trinidad a Tobago, ostrov Tobago, Roxborough a Englishmans Bay).