LIMBARDA CRITHMOIDES (L.) Dumort.

Syn.: Aster crithmifolius (L.) Cav., Helenium crithmoides (L.) Kuntze, Inula crithmoides L., Jacobaea crithmoides (L.) Merino
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Limbarda crithmoides

Rozšíření: Druh jižní a jihozápadní Evropy. Nominátní poddruh se vyskytuje v západní části areálu (od Španělska přes atlantické pobřeží Francie až po Irsko a jih Velké Británie), poddruh Limbarda crithmoides subsp. longifolia, který je zachycen i na našich snímcích, je mediteránní, vyskytuje se v oblasti od Španělska a Maroka přes Itálii a Tunisko až po Turecko a Izrael.

Ekologie: Roste na mořském pobřeží, na písčitých plážích i kamenitých a skalnatých stanovištích, někdy se objevuje i na slaniskách ve vnitrozemí. Kvete od května do srpna.

Limbarda crithmoides

Popis: Vytrvalá bylina až menší keř dosahující výšky okolo 100 cm, lysý, vzácněji žláznatý. Listy jsou střídavé, čárkovité, 20–45(–60) mm dlouhé a 2–4(–9) mm široké, dužnaté, celokrajné nebo na vrcholu se 3 zuby. Úbory vyrůstají na konci větví, zákrov je polokulovitý, vnější listeny jsou čárkovité, 3–4 mm dlouhé a 1 mm široké, vzpřímené, vnitřní listeny jsou čárkovité až šídlovité, 5–10 mm dlouhé a také nanejvýše 1 mm široké; jazykovité květy jsou samičí, jejich liguly jsou 14–25 mm dlouhé, žluté, trubkovité květy jsou oboupohlavné. Plodem je nažka, 2–3 mm dlouhá, s chmýrem.

Využití: Mladé listy se konzumují jako zelenina syrové i vařené, v Anglii se dříve přidávaly do kyselých okurek.

Poznámka: Rod Limbarda je monotypický, zahrnuje jen tento jediný druh (POWO 2022).

Limbarda crithmoides
Limbarda crithmoides

Fotografovala Věra Svobodová, dne 28. 5. 2022 (Řecko, Kréta, pláž Elafonissi).