Aronia arbutifolia × Aronia melanocarpa
Syn.: Aronia atropurpurea Britton, Aronia ×glabrescens Spach, Crataegus ×prunifolia (Marshall) Baumg., Mespilus amelanchier var. prunifolia (Marshall) Castigl., Mespilus ×prunifolia Marshall, Photinia ×floribunda (Lindl.) K. R. Robertson et J. B. Phipps, Pyrus ×floribunda Lindl., Pyrus ×hippomenes M. F. Fay et Christenh.
Česká jména: temnoplodec třešňolistý (Mareček 1994)
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Pravděpodobně kříženec druhů Aronia arbutifolia a A. melanocarpa, který pochází z východu Severní Ameriky, vyskytuje se především v Nové Anglii a v oblasti Velkých jezer, na západ kontinentu zasahuje až do státu Wisconsin, na jihu proniká až do Alabamy, na severu do jihovýchodní Kanady.
Ekologie: Roste v mokřinách, v pobřežní křovinaté vegetaci, na březích vodních ploch a toků.
Popis: Opadavý keř dosahující výšky 2–4 m, s intermediárními znaky obou rodičovských druhů. Aronia melanocarpa má listy na líci lesklé a lysé, plody černé, naproti tomu Aronia arbutifolia má listy matné, na rubu obvykle chlupaté, plody jsou červené. Odění tohoto křížence je proměnlivé, na rubu bývá list zpravidla řídce chlupatý, jeho plody jsou nachové.
Využití: Bývá vysazován ve středoevropských zahradách, v kultuře se objevuje v několika kultivarech, které se odlišují intenzitou odění i barvou plodů.
Poznámka: Rod Aronia v současnosti zahrnuje jen dva druhy a tohoto jejich křížence (POWO 2022).
Fotografováno dne 6. 9. 2022 (Česko, Čechy, Dendrologická zahrada Průhonice).