Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Monarchidae
Syn.: Muscicapa bourbonnensis Statius Müller, 1776
Česká jména: lejskovec maskarénský
Anglická jména: Mascarene paradise flycatcher
Rozšíření: Endemit maskarénských ostrovů Réunion a Mauricius. Na Réunionu se vyskytuje poddruh nominátní, na Mauriciu poddruh Terpsiphone bourbonnensis subsp. desolata.
Způsob života: Obývá tropické vlhké lesy, zalesněné rokle, plantáže a venkovské zahrady.
Živí se hmyzem a jeho larvami, hlavně brouky, mouchami, vážkami, můrami, kobylkami a jepicemi. Kořist loví za letu nebo ji sbírá na vegetaci.
Na Réunionu hnízdí od září do prosince. Hnízdo (kuželovitý pohár) buduje z mechu, lišejníku a pavučin. Samice snáší 2–3 vejce, která inkubují oba partneři po dobu 14–16 dnů. Mláďata jsou krmena 5 týdnů v hnízdě. V blízkosti svých rodičů zůstávají další měsíc, než se plně osamostatní.
Popis: Pěvec z čeledi lejskovitých, dosahuje délky 15–20 cm a hmotnosti 16–18 g. Postrádá dlouhé ocasní stuhy, které jsou pro rod Terpsiphone charakteristické. Hlava samce je černá, krk, hrdlo, prsa a břicho jsou šedé. Okolo oka je modrý oční kroužek. Duhovka je hnědočerná. Zobák je jasně modrý. Vrchní část těla a ocas jsou kaštanově hnědé. Hnědá křídla jsou černě lemována. Nohy jsou našedlé. U samice je hlava tmavě šedá, chybí modrý oční kroužek a zobák je světlejší.
Poddruh Terpsiphone bourbonnensis subsp. desolata je větší a jeho peří je jasnější.
Fotografováno ve dnech 27. 8, 1. a 3. 9. 2022 (Réunion, Le Dimitile, okolí jezera Grand Étang a Grand Bassin).