Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Corytophanidae
Česká jména: bazilišek zelený
Anglická jména: Green basilisk, Plumed basilisk
Rozšíření: Areál druhu se táhne podél pobřeží Karibského moře od severovýchodního Hondurasu přes východní Nikaraguu a východní Kostariku až po severozápadní Panamu. Izolovaná populace se zdržuje i na tichomořském pobřeží jižní Kostariky.
Způsob života: Obývá tropické deštné lesy, stoupá až do nadmořské výšky okolo 775 m. Žije nejčastěji na nízkých stromech nebo v pobřežní křovinaté vegetaci. Někdy se nachází na balvanech podél vody, chybí na plážích a mořském pobřeží.
Je všežravý. Loví hmyz a jeho larvy, pavouky, korýše, měkkýše a dobré obratlovce. Pojídá ovoce, květy, listy a semena.
Je aktivní během dne. Je velmi čilý a pohyblivý. V noci spí na tenounkých větvích. Před predátory uniká skokem do vody. Je to dobrý plavec a dlouho vydrží ukrytý pod hladinou. Díky šupinatým lemům na prstech zadních končetin a ocasu rychle přeběhne po vodní hladině a zmizí v husté vegetaci.
Je teritoriální, jediný samec brání území s několika samicemi, se kterými se páří. Samice po třech týdnech březosti klade 5–17 vajec do vlhké kypré půdy v blízkosti kmene. Jamku potom zahrabe a udusá. Počet vajíček závisí na věku, velikosti a kondici samice. Mláďata se líhnou po 8–10 týdnech. Jsou plně nezávislá, i když váží asi 2 gramy. První 3 dny života tráví žloutkový vak, potom loví drobný hmyz. Pohlavně dospívá ve 12–18 měsících.
Mezi přirozené predátory patří dravci, nosálové a hadi.
Popis: Semiakvatický štíhlý ještěr s dlouhým ocasem dosahuje délky 50–80 cm. Bývá zelený, často s malými světle modrými černými skvrnami. Na těle jsou malé zrnité šupiny. Duhovka oka je žlutooranžová, zornička je kulatá. U samce jsou na hlavě, na hřbetě a ocase jsou oddělené vysoké kožní hřebeny. Nohy jsou poměrně štíhlé, zakončené dlouhými prsty. Zadní končetiny jsou delší než přední. Mladí jedinci jsou matněji zbarveni a postrádají charakteristické hřebeny.
Poznámka: Díky schopnosti pohybovat se po vodě si bazilišek vysloužil španělské pojmenování Lagartija de Jesu Cristo, v překladu ještěrka Ježíše Krista.
Fotografováno ve dnech 5. 3. 2014 (Kostarika, Parque nacional Tortuguero) a 15. 3. 2023 (Česko, Čechy, Zoologická zahrada Chleby).