Syn.: Aster macrophyllus L., Aster ambiguus Bernh. ex Nees, Aster excelsior E. S. Burgess, Aster ianthinus E. S. Burgess ex Britton, Aster jussiei E. S. Burgess, Aster latifolius Desf., Aster multiformis E. S. Burgess ex Britton, Aster nobilis E. S. Burgess ex Britton, Aster polyphyllus Moench, Aster riciniatus E. S. Burgess, Aster roscidus E. S. Burgess, Aster subcymosus Bernh., Aster violaris E. S. Burgess ex Britton, Biotia latifolia DC., Biotia macrophylla (L.) DC., Eurybia jussiei Cass., Myctanthes latifolia (DC.) Raf.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Areál druhu se rozprostírá téměř po celém severoamerickém východě, z Ontaria a Maine při pobřeží do Severní Karolíny a do severní Georgie, k západu až do Manitoby, Minnesoty, Iowy, Missouri a Tennessee. Byl zavlečen i do západní a střední Evropy, byl údajně zaznamenán také v západních Čechách.
Ekologie: Roste v bučinách, javořinách, ve světlých borech a smrčinách, v nezapojených smrkojedlových a jedlovcových lesích, v osikových houštinách, na lesních čistinách a při okrajích lesních komunikací, z nížin k 1300 m nadmořské výšky do hor. Na severu proniká do boreálních lesů. Hemikryptofyt. Kvete od poloviny srpna do začátku října.
Popis: Vytrvalá, až 110 cm vysoká bylina s bohatě větvenými oddenky, rozrůstající se do stěsnaných polykormů s převládajícími nekvetoucími růžicemi. Lodyhy má přímé nebo mírně zprohýbané, lysé nebo řídce pýřité, v mládí často stopečkatě žláznaté. Listy v růžicích a ve spodních částech lodyhy jsou řapíkaté, se široce srdčitými a po okrajích hrotnatě pilovitými, roztroušeně štětinkatě pýřitými a shora olysávajícími čepelemi, v růžicích až 25 cm dlouhými a 15 cm širokými, na lodyhách postupně se zmenšujícími a posléze jen přisedle kopinatými. Úbory až 4 cm široké jsou po 10–60 i více seskládány v chocholičnatém žláznatém květenství, stopky úborů bývají bez listenů. Zákrovy s asi třiceti nestejnými, oválnými s roztřepeně brvitými okraji (vnějšími) až téměř lineárními a purpurově zabarvenými (vnitřními) brakteami ve čtyřech nebo pěti řadách. Žluté disky sestávají z 12–20 oboupohlavných trubkovitých květů, lemované jen 5–10 bílými, stěží centimetr dlouhými paprsky. Nažky jsou úzce obvejčité, hnědé a žlutavě žebernaté, s krémově bílými a načervenalými štětinami chmýru.
Fotografováno dne 19. 8. 2019 (Česko, Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně).