Syn.: Agaricus vietus Fr., Galorrheus vietus (Fr.) P. Kumm., Lactarius paludestris Britzelm., Lactifluus paludestris (Britzelm.) Kuntze, Lactifluus vietus (Fr.) Kuntze
Čeleď: Russulaceae Lotsy – holubinkovité
Rozšíření: Roste na celé severní polokouli.
Ekologie: Vyrůstá dosti hojně od srpna do listopadu, obvykle ve skupinách, na vlhčích stanovištích na kyselých půdách; tvoří mykorhizu s břízami.
Popis: Klobouk má průměr 20–70(–90) mm, v mládí je ploše vyklenutý s podvinutým okrajem, později plochý, poté prohloubený, často až k okrajům zvlněný, někdy se zanikajícím středovým hrbolkem. Povrch klobouku je hladký, v mládí ojíněný, později může být radiálně zvrásněný, má masově nebo šedě hnědou barvu s fialovým nebo růžovým nádechem, někdy má u okraje slabé sytější zóny; ve stáří od okraje bledne. Lupeny jsou široce připojené až sbíhavé, středně husté, někdy vidlené, střídané slabšími, v mládí bělavé, později krémové, okrové až okrově hnědé. Třeň je válcovitý, 30–80 mm dlouhý, do 15 mm široký, v mládí plný, později dutý, na povrchu hladký až jemně vrásčitý, zpočátku bělavý, později v podobných odstínech jako klobouk, se světlou zónou pod lupeny. Dužnina je křehká, bělavá, na řezu šedne, vůně je nevýrazná. Při poranění roní bílé palčivé mléko, které se na vzduchu zbarvuje do šedozelena. Výtrusný prach je světle krémový, výtrusy bezbarvé, široce elipsoidní, 7–9,5 × 6–7,5 µm velké.
Záměny: Na podobných stanovištích roste vzácný ryzec Pilátův (Lactarius pilatii), který je drobnější a tmavší, s výraznějším hrbolkem a ryzec vodnatý (Lactarius uvidus), který je světlý a jeho bílé mléko na vzduchu fialoví.
Fotografováno dne 7. 9. 2023 (Česko, Krušné hory).