Varanus rosenbergi Mertens, 1957; varan Rosenbergův

Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Varanidae
Syn.: Pantherosaurus kuringai Wells et Wellington, 1985; Varanus gouldii subsp. rosenbergi Mertens, 1957
Česká jména: varan Rosenbergův
Anglická jména: Heath monitor, Southern heath monitor

Varanus rosenbergi, varan Rosenbergův
Varanus rosenbergi, varan Rosenbergův

Rozšíření: Australský endemit, jehož areál se nachází v jižní části Austrálie – vyskytuje se v pobřežních oblastech od jihu Západní Austrálie přes Jižní Austrálii a končí na hranici Victorie a Nového Jižního Walesu. V okolí Sydney a Canberry žijí izolované subpopulace.

Způsob života: Obývá různé biotopy, otevřené a sklerofytní lesy, písčitá vřesoviště v blízkosti termitišť, v pásmu od hladiny moře až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Ukrývá se v hlubokých norách, dutých kmenech a skalních štěrbinách. Pobřežní oblasti, které obývá, jsou často slané – přebytečnou sůl vylučuje žlázami v nosních dírkách. Má výborný čich a zrak. V případě nebezpečí vyšplhá na strom. Přes den se vyhřívá na slunci. Dobře se přizpůsobil chladu, během zimních měsíců upadá do stavu strnulosti.
Je aktivní ve dne, loví hmyz, plže, plazy, obojživelníky, malé savce, ptáky a jejich vejce, nepohrdne mršinou. Vodu získává z kořisti, pokud jsou sezónní srážky nízké.
Je samotářský, s výjimkou období rozmnožování. Páří se v lednu. Tři týdny po spáření vyhloubí samice vhodnou komůrku na vajíčka v termitišti, kde naklade 3–19 vajec a zakryje vstup. Termiti v průběhu několika dní termitiště opraví. Uvnitř je regulovaná vlhkost a teplota okolo 30 °C, která ani v nejchladnějším období roku neklesá pod 20 °C. Inkubace probíhá 6–7 měsíců. V září a říjnu se mláďata vynoří sama nebo za pomocí dospělého ještěra z hnízdiště. Po vylíhnutí jsou zbarvena oranžově, dosahují délky 21–25 cm a hmotnosti 17–21 g, živí se termity, vyhřívají se na slunci a během chladných nocí se vracejí do hnízdiště. Pohlavně dospívá ve třech letech. Dožívá se přibližně 15–18 let.

Popis: Velký a rychlý ještěr s robustním tělem a dlouhým ocasem, dosahuje délky až 1,5 metru. Protáhlá hlava je tmavá. Duhovka oka je žlutohnědá, zornička kulatá. Nozdry po stranách jsou kulaté a umístěné blíže ke špičce čenichu. Zbarvení těla je tmavě šedé s žlutohnědou kresbou. Spodní část je světlejší. Po celé délce tenkého nelámavého ocasu jsou žlutobílé skvrny a černé pruhy. Končetiny jsou tmavě šedé se žlutými a nahnědlými tečkami. Na každé končetině je pět prstů opatřených ostrými drápy.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2017) klasifikuje varana Rosenbergova z hlediska ohrožení jako druh méně dotčený (LC). Je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES, je uveden v příloze II.

Poznámka: Hermann von Rosenberg (1817–88), po němž byl druh pojmenován, byl německý přírodovědec.

Varanus rosenbergi, varan Rosenbergův
Varanus rosenbergi, varan Rosenbergův
Varanus rosenbergi, varan Rosenbergův
Varanus rosenbergi, varan Rosenbergův
Varanus rosenbergi, varan Rosenbergův

Fotografováno dne 8. 11. 2023 (Austrálie,South Australia, Kangaroo Island, Flinders Chase National Park).