CHRYSOCEPHALUM APICULATUM (Labill.) Steetz

Syn.: Argyrocome apiculata (Labill.) Cass., Gnaphalium apiculatum Labill., Helichrysum apiculatum (Labill.) D. Don ex G. Don, Helichrysum mucronatum Bosse
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Chrysocephalum apiculatum

Rozšíření: Australský druh, jehož areál se rozprostírá po velké části tohoto kontinentu, chybí jen v nejvlhčích oblastech na jeho severovýchodě a v nejsušších oblastech v jeho centrální části. Vyskytuje se rovněž na Tasmánii.
Druh je morfologicky nesmírně variabilní, bylo popsáno devětadvacet poddruhů, jen ve státě Victoria jich najdeme devět. Rozdíly mezi některými z nich nejsou vždy naprosto jasné, což může komplikovat jejich přesnou identifikaci.

Ekologie: Roste ve sklerofytních lesích a v křovinaté vegetaci, na vřesovištích i na travnatých stanovištích, v pásmu od mořského pobřeží až do hor. Kvete od září do ledna.

Chrysocephalum apiculatum

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, až 60 cm dlouhou, hustě vlnatě chlupatou. Lodyžní listy jsou střídavé, přisedlé, obkopinaté až obvejčité, 20–60 mm dlouhé a 5–25 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo až zašpičatělé, plstnaté, na rubu někdy plstnaté výrazněji. Úbory vyrůstají po 3 a více na vrcholu lodyhy, dosahují v průměru 10–15 mm; zákrovní listeny jsou seřazeny ve zhruba 10 řadách, jsou 7–11 mm dlouhé, po okraji brvité, vnější jsou žluté, vzácněji i bělavé až narůžovělé, střední listeny jsou delší, vzpřímené; trubkovité květy jsou samičí nebo oboupohlavné, žluté. Plodem je nažka až 1 mm dlouhá, se žlutým chmýrem až 4 mm dlouhým.

Chrysocephalum apiculatum
Chrysocephalum apiculatum
Chrysocephalum apiculatum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 1. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park).