Scopus umbretta Gmelin, 1789; kladivouš africký

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Pelecaniformes, Scopidae
Syn.: Scopus umbretta subsp. bannermanni Grant, 1914
Česká jména: kladivouš africký
Anglická jména: Hamerkop

Scopus umbretta, kladivouš africký
Scopus umbretta, kladivouš africký

Rozšíření: Areál druhu se nachází v subsaharské Africe, na jihozápadě Arabského poloostrova a na Madagaskaru.

Způsob života: Obývá světlé lesy, savanu i polopoušť, usazuje se většinou v blízkosti vodních zdrojů, močálů, řek a jejich ústí, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2400 m.
Živí se především pulci a dospělými obojživelníky, nepohrdne ani hmyzem, krevetami a rybkami. Je aktivní hlavně ve dne, potravu vyhledává v mělké vodě, loví ji svým bočně stlačeným zobákem. Někdy letí pomalu nad hladinou, než se snese na svou oběť.
Je stálý a teritoriální. Žije sám, v párech nebo v malých skupinách. Je neúnavný stavitel, staví 3–5 hnízd za sezónu, i když se nerozmnožuje. Hnízda často využívají sovy, dravci, neobsazená místa dokonce zabydlují hadi nebo ženetky.
Doba rozmnožování se liší v závislosti na oblasti. Obě pohlaví staví velmi velké hnízdo zakončené kopulí s přístupovým tunelem a malou vnitřní komorou. Nakonec je příbytek vystlán měkkým materiálem. Samice snáší 3–7 vajec, která inkubují oba partneři po dobu 28–30 dní. Mláďata jsou pokryta šedavým chmýřím. Po 30 dnech jim naroste peří, ale ještě 20 dní zůstávají v hnízdě. Potom se poměrně rychle rozptýlí, ale dospělci se obvykle vrátí do stejného hnízda následující rok, aby odchovali další potomky.

Popis: Jediný zástupce čeledi kladivoušovitých, dosahuje délky 56 cm, rozpětí křídel 90–94 cm a hmotnosti 415–430 g. Celkově je opeření matně hnědé nebo oranžově hnědé s fialovými odlesky na hřbetě. Charakteristický je zvláštní protáhlý hřeben z peří. Mohutný zobák je na konci lehce zahnutý, duhovka oka je hnědá. Ocas je krátký, křídla jsou velká, široká a na špičkách zaoblená. Dlouhé nohy jsou černošedé.

Poznámka: Kladivouš je spojený s řadou pověstí, mnoho Afričanů je přesvědčeno, že přináší smůlu. Malgaši věří, že ten, kdo mu zničí hnízdo, dostane lepru a Křováci z Kalahari jsou přesvědčeni, že kdo ukradne kladivoušovi hnízdo, bude zasažen bleskem. Právě tyto pověry pomáhají tento druh chránit. Přesto je loven a prodáván na trzích v Nigérii.

Scopus umbretta, kladivouš africký
Scopus umbretta, kladivouš africký
Scopus umbretta, kladivouš africký
Scopus umbretta, kladivouš africký
Scopus umbretta, kladivouš africký

Fotografováno ve dnech 3. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Kruger National Park), 10. 10. 2021 (Mosambik, provincie Sofala, Parque Nacional da Gorongosa) a 12. a 18. 9. 2023 (Česko, Zoologická zahrada hl. m. Prahy).