Syn.: Centaurea moschata L., Centaurium moschatum (L.) Cass., Chryseis moschata (L.) Cass., Cyanus moschatus (L.) Gaertn., Oligochaeta moschata (L.) M. R. Almeida
Česká jména: budélník pížmový (Presl 1846), budělník pižmový (Dostál 1989)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Endemit jižního Zakavkazska, vyskytuje se na pomezí Arménie a Turecka, při úpatí hory Ararat a na horním toku řeky Araks.
Už po staletí je pěstován také v zahradách, odkud může unikat i do volné krajiny, zplanělý byl několikrát zaznamenán například v některých státech USA, na jihozápadě Kanady, v Číně, dokonce i ve střední Evropě.
Ekologie: Roste v suché stepní vegetaci, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 1650 m. Kvete od května do července.
Popis: Jednoletá bylina, aromatická (zavání pižmem), s lodyhou vystoupavou až přímou, 20–50(–70) cm dlouhou, větvenou. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou celistvé, někdy i lyrovité, po okraji zubaté, lodyžní listy jsou peřenodílné až peřenosečné, úkrojky jsou po okraji zubaté. Úbory jsou stopkaté, zákrov je lysý nebo jemně pavučinatě chlupatý, zákrovní listy jsou zelené, někdy s narůžovělým horním okrajem, okrajové květy jsou paprskující, růžové nebo nafialovělé, nálevkovité, až 20 mm dlouhé, přesahují květy centrální, na vrcholu jsou rozeklané zhruba do pětiny své délky do 10–20 špičatých zubů. Plodem je nažka 6–7 mm dlouhá, s krátkým chmýrem.
Využití: Objevuje se i ve středoevropských zahradách, pěstuje se jako okrasná letnička. V kultuře se lze setkat s několika zahradními kultivary, které se od botanicky čistého druhu mohou lišit i barvou květů – jsou bílé i žluté. Druhová identita těchto rostlin nemusí být jasná, žluté květy mívají v tomto rodu některé jiné středoasijské druhy (třeba Amberboa amberboi, ale i Amberboa bucharica).
Poznámka: K rodu Amberboa je v současnosti započítáváno 12 druhů (POWO 2024), které se vyskytují v jihozápadní a centrální Asii.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 2. 6. 2024 (Turecko, Východní Anatolie, okolí hory Ararat).