Ephippiorhynchus asiaticus (Latham, 1790); čáp černokrký

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Ciconiiformes, Ciconiidae
Syn.: Mycteria asiatica Latham, 1790; Xenorhynchus asiaticua (Latham, 1790); Xenorhynchus asiaticus (Latham, 1790)
Česká jména: čáp černokrký
Anglická jména: Black-necked stork

Ephippiorhynchus asiaticus, čáp černokrký
Ephippiorhynchus asiaticus, čáp černokrký

Rozšíření: Areál čápa černokrkého je rozdělen do dvou oddělených arel. Asijská arela leží v Indii, Barmě a Indočíně, australská arela zabírá celý sever a východ tohoto kontinentu, zasahuje také na jih Nové Guineje.
Jsou rozlišovány dva poddruhy, nominátní poddruh je asijský, poddruh Ephippiorhynchus asiaticus subsp. australis, který je zachycen i na těchto fotografiích, je australský.

Způsob života: Tento vysoký dlouhokrký brodivý pták obývá nížinné oblasti, sladkovodní mokřady, bažiny, okolí jezer a řek, nivy lemující vodní toky, vlhké louky i zemědělsky obdělávanou krajinu.
Krmí se často sám, v párech nebo v malých rodinných skupinách. Živí se převážně malými rybami, korýši, obojživelníky, plazy, velkým hmyzem a jeho larvami. Nepohrdne drobnými savci nebo mršinou. V letu často využívá tepelné proudy. Kráčí podél břehu v mělké vodě a vyhlíží kořist, větší propíchne zobákem a polkne.
Doba rozmnožování závisí na geografické poloze. Je teritoriální a v době hnízdění může agresivně bránit své území. Je monogamní, vytváří trvalé páry, hnízdí izolovaně od ostatních opeřenců. Hnízdo buduje na stromě ve výšce až 25 metrů nad zemí a v blízkosti sladkovodní plochy. Velká plošina postavena z větví je lemovaná rákosím. Samice snáší 2–4 vejce, která inkubují oba partneři. Mláďata, která se líhnou v bílém prachovém peří, krmí oba rodiče 3–4 měsíce. Potomci zůstávají v domovském okrsku 14–18 měsíců, následně se rozptýlí do okolí. Hnízdo používá opakovaně, vždy jej opraví a dostaví.
V přírodě se může dožít 30 let.

Popis: Dosahuje délky 130–140 cm, rozpětí křídel až 230 cm a hmotnosti okolo 4 kg. Černé peří s kovovým leskem je na krku, hlavě a části křídel. Zespodu je na křídlech černý pás viditelný za letu. Duhovka oka samce je tmavě hnědá. Masivní dýkovitý zobák je černý. Tělo a většina plochy křídel jsou bílé. Ocas je krátký a černý. Nohy jsou červené. Samice je podobná samci, duhovka oka je žlutá. Mladí jedinci jsou světle až tmavě hnědě opeření a jejich nohy jsou nahnědlé.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2016) řadí čápa černokrkého za druh téměř ohrožený (NT). Je ohrožen ztrátou stanovišť v celém svém areálu, ničením biotopů, vysoušením mělkých mokřadů, rušením hnízd, nadměrným rybolovem, znečištěním, kolizemi s elektrickými dráty a lovem.

Poznámka: Ještě na počátku 20. století byl v indickém Biháru tento pták loven potenciálními ženichy – chytil-li mladý muž tohoto čápa živého, mohl se oženit. Domorodí Australané zase spojovali tohoto ptáka s mýtem o stvoření, bylo to jejich totemové zvíře, pojídání jeho masa bylo pro ně tabu.
Jeho maso údajně velmi silně páchne rybinou, spokojil by se s ním nejspíš jen lovec hodně hladový.

Ephippiorhynchus asiaticus, čáp černokrký
Ephippiorhynchus asiaticus, čáp černokrký

Fotografováno dne 30. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Berry Springs, Territory Wildlife Park).