Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Strigiformes, Strigidae
Syn.: Athene rufa Gould, 1846
Česká jména: sovka ryšavá
Anglická jména: Rufous boobook, Rufous owl
Rozšíření: Sovka ryšavá se vyskytuje na Papui-Nové Guineji, na východě Indonésie a poměrně nesouvisle i na severu Austrálie, zejména v západoaustralském regionu Kimberley, v Top Endu Severního teritoria, na Yorském poloostrově a v regionu Mackay v Queenslandu. Je rozlišováno pět poddruhů, na našich fotografiích je zachycen poddruh nominátní.
Způsob života: Obývá suchozemská stanoviště, deštné a monzunové lesy a jejich okraje, porosty mangrove, vlhké savany, hustě zalesněné trvalé nebo sezonní vnitrozemské mokřady.
Je to druh plachý a žije samotářsky nebo v párech. Aktivní je za soumraku a v noci, během dne zůstává na hnízdišti nebo v jeho blízkosti. Silný noční lovec se živí širokou škálou kořisti, která zahrnuje drobné savce, především kaloně (např. kaloně lopatkového, Pteropus scapulatus), vačnatce, hlodavce, dále malé a středně velké ptáky (např. medosavku jednobarvou, Stomiopera unicolor) a velký hmyz.
Je monogamní a teritoriální. Hnízdí většinou od června do října. Hnízdo staví v dutině starého stromu vystlané suchým listím a větvičkami nebo vysoko ve větvích, někdy až třicet metrů nad zemí. Oba partneři agresivně brání hnízdiště před predátory a vetřelci. Samice snáší 1–2 vejce, která jsou inkubována po dobu 36–38 dní. Mláďata se líhnou v bílém prachovém peří. Oba rodiče je krmí v hnízdě 7–8 týdnů. Potomci jsou závislí na dospělých následujících několik měsíců, někdy až do začátku další hnízdní sezóny .
Popis: Velký dravec z čeledi puštíkovitých, dorůstá délky 46–57 cm, rozpětí křídel 100–120 cm a hmotnosti 700–1300 g. Samice bývá menší. Hlava je ve srovnání s tělem relativně malá, u samce je plošší a širší. V obličeji je tmavě hnědé delší peří. Duhovka oka je žlutá. Hákovitý zobák je světle modrošedý. Čelo, krk, záda a horní křídla dospělých jedinců jsou obvykle tmavě červenohnědé se světle hnědými pruhy. Spodní část je světle hnědá s mnoha jemnými červenohnědými pruhy. Spodní strana křídel je světle hnědá s hustými žlutavými pruhy. Ocas světle hnědý se širokými tmavšími pruhy.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2024) klasifikuje sovku ryšavou jako druh méně dotčený (LC). Je přesto vzácný a předpokládá se, že populace bude vzhledem k pokračující degradaci stanovišť klesat. Je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES, je uvedený v příloze II.
Fotografováno dne 30. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Berry Springs, Territory Wildlife Park).