Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Columbiformes, Columbidae
Syn.: Ducula bicolor subsp. spilorrhoa (G. R. Gray, 1858)
Česká jména: holub pobřežní, holub strakatý
Anglická jména: Torresian imperial pigeon, Australian pied imperial pigeon
Rozšíření: Holub pobřežní se vyskytuje ve východní Indonésii, na Papui-Nové Guineji a v Austrálii, kde se jeho areál táhne od západoaustralského regionu Kimberley přes sever Severního teritoria až po severovýchod Queenslandu.
Způsob života: Navštěvuje širokou škálu stanovišť, mokřady, savanu, křoviny, blahovičníkové, deštné a pobřežní lesy, porosty mangrove, venkovské zahrady a městské oblasti, od pobřeží do nadmořské výšky 900 m.
Živí se ovocem, často plody z palem a fíkovníků.
Je velmi společenský, obvykle žije v malých hejnech a hnízdí v hustých koloniích na malých ostrůvcích u pobřeží. Hnízdo z větví a trávy staví ve vidlici větví ve výšce 1–5 metrů nad zemí, případně na zemi nebo v opuštěném hnízdě. Samice snáší 2–3krát za sezónu jediné vejce, které je inkubováno oběma partnery po dobu 26–28 dní. Mládě pokryté nažloutlým chmýřím krmí oba rodiče. Potomek opouští hnízdo 23 dnů po vylíhnutí a je celý opeřený kromě hrdla.
Popis: Převážně bílý holub dosahuje délky 44 cm a hmotnosti 450–550 g. Hlava, krk, záda, hruď a břicho jsou bílé. Zbarvení zobáku bývá žluté až žlutavě zelené. Duhovka oka je tmavě hnědá. Vnější okraj křídla a primární letky jsou černé. Horní část ocasu je bílá se širokým černým koncovým páskem. Spodní část ocasu je zdobena černými bočními pruhy, které kontrastují se střední částí ocasu, která je celá bílá. Bílé podoocasí je černě skvrnité. Nohy jsou břidlicově šedé. Opeření obou pohlaví je identické.
Mladý jedinec je podobný dospělým, ale na hlavě a na krku je šedý. Po stranách nejsou žádné černé skvrny.
Fotografováno od 3. 9. do 1. 10. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Darwin).