Syn.: Glaucium corniculatum var. grandiflorum (Boiss. et A. Huet) Kuntze
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité
Rozšíření: Východní Mediterán a Blízký východ – od Řecka na západě po Írán na východě, k jihu zasahuje až do Egypta a Iráku. V areálu je rozlišováno pět vnitrodruhových taxonů.
Ekologie: Roste na kamenitých stanovištích, ve stepích i na ruderalizovaných plochách; stoupá až do nadmořské výšky okolo 2500 m. Kvete od dubna do června.
Popis: Dvouletá bylina, 30–100 cm vysoká, s lodyhou větvenou, mírně až hustě chlupatou. Bazální listy jsou řapíkaté, lodyžní poloobjímavé, peřenodílné až peřenosečné. Poupata jsou 5–45 mm dlouhá, drobně a řídce štětinatě chlupatá, korunní lístky jsou 10–45 mm dlouhé, tmavě oranžové až červené, nebo i tmavě žluté (var. iranicum), na bázi s temnou skvrnou. Tyčinky jsou početné, prašníky 1–4 mm dlouhé. Mladé plody jsou přitiskle chlupaté, jejich stopky jsou až 9 cm dlouhé, přesahují listy, které je podpírají, jsou přímé nebo zahnuté, zralé plody jsou 6–28 cm dlouhé, chlupaté, přímé (subsp. grandiflorum) nebo i zkroucené (subsp. refractum).
Záměny: U poněkud podobného rohatce růžkatého (Glaucium corniculatum) jsou plodní stopky kratší než listy, které je podpírají.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 1. 5. 2009 (Sýrie, u Malúly).