Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Primates, Lepilemuridae
Syn.: Lepilemur pallidicauda Gray, 1873
Česká jména: lemur drobný, maki červenobřichý
Anglická jména: Red-tailed sportive lemur, Red-tailed weasel lemur
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se v centrální části západního pobřeží ostrova, mezi řekami Morondava a Tsiribihina.
Způsob života: Obývá opadavé nížinné lesy, galeriové lesy a křovinaté porosty.
Živí se listy, konzumuje také plody tomelu (Diospyros). Je aktivní v noci, přes den odpočívá v dutině stromu, často u vchodu. Žije většinou samotářsky.
Páří se od května do července, samice rodí jediné mládě mezi zářím a listopadem. O potomka se stará pouze matka, kojí jej přibližně 50 dní.
Přirozeným predátorem je fosa (Cryptoprocta ferox).
Popis: Primát z čeledi nočních lemurovitých, dosahuje délky těla a hlavy 24–30 cm a hmotnosti okolo 770 g. Huňatý ocas měří 24–28 cm. Srst na hřbetě je světle šedohnědá, s kaštanovými nádechem na ramenou a předních končetinách. Břicho je světle šedé. Hrdlo je bělavé. Ocas je kaštanovohnědý, často s bělavou špičkou. Uši jsou zaoblené. Duhovka oka je žlutohnědá, s věkem tmavne.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu IUCN (2020) je lemur drobný klasifikován jako druh kriticky ohrožený (CR), podléhá také ochraně mezinárodní obchodní úmluvy CITES. Ve svém areálu je ohrožen ztrátou stanovišť a degradací biotopu, bývá i loven.
Fotografováno dne 5. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Toliara, Forêt de Kirindy).