MARASMIUS ROTULA (Soop.) Fr. – špička kolovitá / tanečnica golieriková

Syn.: Agaricus rotula Scop., Androsaceus rotula (Scop.) Pat., Merulius collariatus With., Micromphale collariatum (With.) Gray
Čeleď: Marasmiaceae Roze ex Kühner – špičkovité

Marasmius rotula

Rozšíření: Vyskytuje se v Americe a Evropě.

Ekologie: Vyrůstá v červenci až říjnu v trsech i jednotlivě na zbytcích dřeva listnatých stromů v lesích, parcích a zahradách. Objevuje se zvláště hojně po dešti.

Marasmius rotulaMarasmius rotula

Popis: Klobouček má 6–20 mm v průměru. Je polokulovitě klenutý, hluboce rýhovaný, ve středu promáčklý, se zvlněným okrajem – tvar připomíná bábovku. Povrch je hladký a suchý. Má bílou nebo krémově bílou barvu, promáčklý střed je slabě nahnědlý. Lupeny jsou řídké, bílé nebo krémově bílé, u třeně srůstají do límečku – kolárku, zvláště výrazného u starších plodnic. Třeň je 1,5–8 cm dlouhý, tlustý 1–2 mm. Je rovný, lesklý, suchý, pružný, pod kloboučkem světlý, směrem k bázi hnědý až černý. Dužnina je velmi tenká. Výtrusný prach je bělavý, výtrusy hladké, elipsoidní, zúžené na bázi, o velikosti 6,5–10 × 3–5 μm.

Marasmius rotulaMarasmius rotula

Záměny: Podobná je mladá špička Wettsteinova (Marasmius wettsteinii) rostoucí na opadaném jehličí a mladá špička větevná (Marasmiellus ramealis), která roste také na opadaných větvičkách listnatých stromů, ale nemá límeček. Špička Bulliardova (Marasmius bulliardii) je menší, více vyklenutá a má střed výrazněji promáčklý.

Využití: Nekonzumuje se.

Marasmius rotula

Fotografováno ve dnech 8. 7., 25. 7. a 3. 8. 2008 (Česko, u Roztok).