Syn.: Boletinus grevillei (Klotzsch) Pomerl., Boletopsis elegans (Schumach.) Henn., Boletus annularius Bolton, Boletus cortinatus Pers., Boletus elegans Schumach., Boletus grevillei Klotzsch, Ixocomus elegans f. badius Winter, Ixocomus flavus var. elegans (Schumach.) Quél., Ixocomus grevillei (Klotzsch) Vassilkov, Suillus elegans (Schumach.) Snell, Suillus grevillei f. badius (Singer) Singer, Suillus grevillei var. badius Singer
Čeleď: Suillaceae Besl et Bresinsky – klouzkovité
Rozšíření: Je rozšířený v celém mírném pásmu severní polokoule.
Ekologie: Vyrůstá od června do listopadu v lesích všech typů, hlavně na jejich okrajích a podél cest, také v parcích a alejích, a to od nížin do hor. Roste především pod modříny a v jejich okolí.
Popis: Klobouk má průměr 3–15 cm, zpočátku je polokulovitý, sklenutý, v dospělosti polštářovitý až plochý, někdy s tupým hrbolem. Povrch klobouku je hladký, za sucha lesklý, za vlhka slizký. Má žlutou až oranžově hnědou barvu. Rourky jsou světle žluté, později olivově žluté, sbíhají na třeň. Póry jsou okrouhlé, později hranaté, stejně zbarvené jako rourky, po otlačení hnědnou. V mládí jsou zakryté nažloutlým závojem. Třeň je válcovitý, plný, 4–15 cm vysoký, do 2,5 cm tlustý, za vlhka slizký. V horní části třeně bývá prsten zbylý po závoji, nad prstenem je třeň zabarvený žlutě, často se síťkou, pod prstenem je žlutohnědý, vláknitý nebo vločkatý, ve stáří s červeným nádechem. Dužnina je měkká, šťavnatá, nažloutlá, na řezu klobouku se zabarvuje do růžova, na řezu třeně slabě zelená. Chuť i vůně je příjemná, ovocná až hřibovitá. Výtrusný prach je okrový až nažloutle hnědý, výtrusy válcovité, žlutavé, o velikosti 7–11 × 3–4 µm.
Záměny: Podobné jsou klouzek obecný (Suillus luteus) s žlutohnědým až čokoládovým kloboukem a vzácný klouzek tridentský (Suillus tridentinus) s oranžovými póry.
Využití: Je jedlý a velmi chutný, všestranně použitelný, nehodí se k sušení.
Fotografováno od 19. 6. do 21. 7. 2009 (u Roztok) a 20. 9. 2008 (u Varhoště).