Syn.: Leontice thalictroides L.
Čeleď: Berberidaceae Juss. – dřišťálovité
Rozšíření: Východ a střed Severní Ameriky.
Ekologie: Roste v listnatých a smíšených humózních lesích.
Popis: Poměrně mohutné byliny dorůstající výšky až kolem 1 m. V zemi mají krátký, tlustý oddenek, ze kterého na jaře vyrůstají vzpřímené stonky se 2–3 listy, které jsou 2–4× trojčetné. Květy jsou drobné se šesti kališními lístky a šesti lístky korunními, které jsou přeměněné v medníky. Jsou zelené nebo okrové. Korunní lístky jsou dlouhé kolem 5 mm. Čnělka je kratší než 1 mm. Květů bývá větší počet – až sedmdesát a jsou na vrcholu stonku uspořádány ve vrcholík. Mladá semena (obvykle dvě, občas také jen jedno) roztrhnou stěnu vajíčka a vyvíjejí se samostatně. Osemení je modré, šťavnaté, semeno tak připomíná dužnatý plod.
Využití: Má široké použití v lidovém léčitelství. Občas se pěstuje jako zajímavá zahradní rostlina. Vyžaduje polostín, humózní, přiměřeně vlhkou zem. Druh je dostatečně mrazuvzdorný.
Poznámka: České jméno kohoš je převzato z amerického pojmenování Blue Cohosh. Rod Caulophyllum je blízký k vývojové větvi hlíznatých dříšťálovitých. Byly dosud popsány tři druhy, které mají někdy status poddruhů C. thalictroides. Caulophyllum giganteum má podobný areál na východě Severní Ameriky. Je vyšší, jeho květy jsou purpurové a mají v průměru přes 6 mm. Ve východní Asii (v Číně, Koreji, na Sibiři, v Japonsku a na Sachalinu) roste poslední druh Caulophyllum robustum – poměrně mohutná rostlina dorůstající až 1,5 m výšky. Květy má žluté.
Fotografováno v dubnu a květnu 2008 (Botanická zahrada hlavního města Prahy).