Syn.: Agaricus parasiticus Bull., Agaricus parasiticus Bull., Agaricus umbratus With., Gymnopus parasiticus (Bull.) Gray, Merulius parasiticus (Bull.) Purton, Nyctalis parasitica (Bull.) Fr.
Česká jména: rovetka cizopasná (Antonín 2006)
Slovenská jména: príživnica obyčajná (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Lyophyllaceae Jülich
Rozšíření: Známá z Evropy a Severní Ameriky.
Ekologie: Roste v létě a na podzim na starých plodnicích holubinek, především na holubince černající (Russula nigricans), někdy na plodnicích větších druhů ryzců. Nepříliš častý druh.
Popis: Klobouk má průměr 5–20 mm, zpočátku je polokulovitý, později zvoncovitě vyklenutý až téměř plochý se středovým hrbolem, povrch je na žlutavém podkladě pokrytý radiálními vlákny šedavě bílými s fialovým nádechem, které mu dodávají hedvábitý vzhled, je slabě poprášný bílými chlamydosporami. Lupeny jsou sbíhavé, řídké, tlusté, spíše vzhledu lišt, jemně plstnaté, nejprve bělavé, později šedavé až šedohnědé. Třeň je 10–30 mm dlouhý, 3–4 mm tlustý, dutý, často zakřivený, s vláknitým povrchem, bělavý, později nahnědlý, bíle poprášený výtrusy. Dužnina je tenká, šedavě bílá až nahnědlá, chuť a vůně nevýrazná. Výtrusný prach je bílý, basidiospory široce vejčité, hladké, bílé, 5–5,5 × 3–4 μm velké.
Záměny: Podobná je častěji se vyskytující rovetka pýchavkovitá (Asterophora lycoperdoides), rostoucí na stejných substrátech, která vytváří méně vyvinuté plodnice, jejichž povrch se později rozpadá a dužnina klobouku se mění na hnědavý prášek obsahující chlamydospory.
Využití: Je nejedlá.
Fotografováno dne 5. 8. 2012 (údolí Doubravy u Chotěboře).